Munkagépekkel, láncfűrészekkel kezdték el kivágni a városligeti, romos Hungexpo-irodák, a leendő Magyar Zene Háza telkén lévő fákat tegnap. A belátást akadályozó fekete fóliával letakart kerítésen kívül biztonsági őrökkel próbálták biztosítani a munka zavartalanságát. Rövid időn belül néhány tucat tüntető jelent meg a területen és megérkeztek a rendőrök is. A Liget Budapest projekt ellenzői, civilek, PM-s és LMP-s politikusok némi dulakodás után bejutottak az építési terültre, ahol emiatt tegnap fel kellett függeszteni a munkát. A munkások addigra már több fát kivágtak és szállítható méretre feldaraboltak. A projekt ellenzői a rönkökből és gallyakból kisebb barikádokat is építettek. Illés Zoltán, egykori fideszes országgyűlési képviselő, környezetvédő, szintén a helyszínen tiltakozott a fák kivágása ellen. Szabó Rebeka, Zugló PM-es alpolgármestere a helyszínen úgy nyilatkozott, hogy a fakivágást nem jelentették be, szerdán kapták csak kézhez a munkához szükséges hatósági engedélyt.
Ezt jogilag elkezdték elemezni, de nem számítottak arra, hogy ilyen gyorsan megkezdik a munkálatokat. Szabó Rebeka szerint olyan fákat is kiirtottak, amelyeket korábban nem vettek nyilvántartásba, nem kerültek be a fakataszterbe.
– A városligeti parkrehabilitáció kiemelt fontosságú beruházás, kormányrendelet teszi lehetővé, hogy a fakivágási engedély kifüggesztésének másnapján a munkálatok elkezdődhessenek – tudtuk meg a Városliget Zrt.-től. Hozzátették: a bontás-előkészítéskor jogszerűen jártak el. A Főkert felmérése szerint a volt Hungexpo területén 19 fát szükséges növény-egészségügyi vagy kertészeti okok miatt kivágni, de a parkrészen található tuskókat és a kiszáradt koronájú, elpusztult fák maradványait is eltávolítják. Az építési munkálatok 15 egészséges fát érintenek, közülük a megmenthető példányokat (öt fát) március 21–22. között átültetik.
– A tájépítészeti pályázat eredményhirdetése után részletesen is bemutatjuk a terveket, de annyit már előre elárulhatok, hogy a lebetonozott felületek arányát öt százalékkal csökkentjük, és a kivágott fákat 150 százalékos arányban pótoljuk – mondta Gábos Anna, a Városliget Zrt. kommunikációs igazgatója. Szerinte a projekt egyik legfontosabb célja, hogy a parkrehabilitáció nyomán 2018-ig 60-ról 65 százalékra emelkedjen a zöldfelületek aránya. Egészségesebb lesz a faállomány, és jelentősen növekedni fog a Városliget biológiai értéke is.