Nagy felháborodást váltott ki az internetezők körében az Együtt 2014 politikusa, Juhász Péter által alapított Egymillióan a magyar sajtószabadságért (EMS) Facebook-csoport június 4-i akciója. A társaság szombaton a trianoni békediktátum évfordulójával egy időben tartott nemzeti összetartozás napján a következő üzenettel jelentkezett: „Ma van az ultranagymagyarok sírásnapja!!! Trianon, nemnemsoha, hiszekegyhülyeség! Vissza (Kis)Nagymagyarországot!”
Négy évvel ezelőtt, 2012-ben hasonlón lenéző, az elcsatolt területek magyarságát sértő közleményt jelentettek meg.
– Bár az alaptörvény már kimondja, hogy a véleménynyilvánítás szabadsága nem irányulhat a magyar nemzet méltóságának megsértésére, a csoport alpári „poénkodását” egy polgári vagy büntetőjogi eljárásban vélhetően nem minősítenék törvényellenesnek. Egy demokráciában ugyanis a szólásszabadságnak tág keretei vannak, és abba még az ilyen igénytelen, de nem uszító megnyilvánulások is beleférnek – reagált a Magyar Idők megkeresésére Szánthó Miklós.
Az Alapjogokért Központ igazgatója szerint a poszt nyilvánvalóan szembemegy az alaptörvény szellemiségével, amely deklarálja az egységes magyar nemzet összetartozását és a felelősségviselést a határokon kívül élő magyarok kapcsán.
– Hihetetlen, hogy Magyarországon még mindig vannak olyanok, akik nem értik meg: Trianon az egész egyetemes magyarság tragédiája volt. A hasonló megnyilvánulások ellen csak úgy lehet küzdeni, ha azokat a közösség egésze tahóságnak minősíti – közölte a szervezet vezetője.
Az EMS akciójára reagált Deutsch Tamás, a Digitális jólét programért felelős miniszterelnöki biztos is, aki beteges provokációnak nevezte azt. Szerinte „az ilyen ügyek nem a közéleti, hanem az orvosi kategóriába tartoznak”.
– Szerencsére egyre kevesebb a hasonló megnyilvánulás – tette hozzá.
Érdemes megjegyezni, hogy a polgári törvénykönyv szerint a közösség bármely tagja jogosult a személyisége lényeges vonásának minősülő, a magyar nemzethez, illetve valamely nemzeti, etnikai, faji vagy vallási közösséghez tartozásával összefüggésben a közösséget sértő jogsérelem esetén harmincnapos határidőn belül személyiségi jogát érvényesíteni.
Völner Pál, az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára durva provokációnak nevezte a Facebook-bejegyzést. Mint mondta, politikai értelemben ez kimeríti a gyűlöletbeszéd fogalmát.
– Ez megtagadása a magyar történelemnek, és kiváló alkalom arra, hogy belerúgjanak azokba, akik traumaként élik meg Trianont – vélte az államtitkár.
Gyűlöletbeszéd
Magyarország kormánya elkötelezett a véleménynyilvánítás szabadsága mellett, és következetesen fellép a gyűlöletbeszéd ellen – hangoztatta Trócsányi László igazságügyi miniszter az Internethasználat és felelősség című magyar–izraeli konferencián. Izraeli kollégája, Ajelet Saked hangsúlyozta: a gyűlöletkeltés napjainkban újabb formában jelenik meg az interneten. A magyar tárcavezető szavai szerint az antiszemitizmus, a cigányellenesség, illetve mindenféle előítélet és rasszizmus lassan ölő méreg. A holokausztra, a gyűlöletbeszéd lehetséges következményeire utalva azt mondta: a vészkorszak az előítéletek táplálásával, a hivatalos politika szintjére emelésével kezdődött. Napjainkban a gyűlölet nem áll meg a szavaknál: brutális tettek, terrorcselekmények formájában szedi ártatlan áldozatait – tette hozzá. Ugyanitt Deutsch Tamás azt mondta: a gyűlöletbeszéd undorító, alávaló és gonosz, mindegy, kire és milyen formában vonatkozik.