Az úgynevezett Welsz-iratok ügyében folyó nyomozás július 14-én lejáró határidejének meghosszabbítása iránt felterjesztéssel élt a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) a Legfőbb Ügyészségre (LÜ).
Ennek értelmében az LÜ várhatóan meghosszabbítja a költségvetési csalás és más bűncselekmény miatt indult nyomozást. Eddig 13 gyanúsítottja van az ügynek, és valamennyi gyanúsítottat közokirat-hamisítás bűntette miatt hallgatták ki. Simon Richárd főügyészségi ügyész, helyettes szóvivő elmondta lapunknak azt is: a gyanúsítottak nem közszereplők, a velük közölt tényállásról pedig – a nyomozás érdekeire tekintettel – jelenleg nem nyilatkozhatnak.
Hozzátette: a KNYF célszerűségi okból az alapügyről öt esetet elkülönített, az előbbiben kilenc gyanúsítottat hallgattak ki, míg a többiben négy gyanúsított van. A sokak által politikai kalandornak tartott Welsz Tamás 2014 tavaszán – aznap, amikor állítólagos öngyilkosságát elkövette – nagy mennyiségű iratot adott át a rendőröknek. A több teherautónyi dokumentumot egy évig a Nemzeti Adó- és Vámhivatal vizsgálta, eredmény nélkül, majd a „hagyatékot” átvette a KNYF.
A főügyészség nem beszélhet arról, hogy miért választották szét az eddig feltárt ügyeket, lapunk úgy tudja, hogy a technikai döntés mögött vélhetően az iratok különbözősége keresendő. Welsz nemcsak nálunk hamisítottnak minősülő, azaz a honos állam nyilvántartásában szereplő bissau-guineai diplomata-útlevelekkel és diplomatarendszámokkal üzletelt, hanem adóigazolásokkal is, amelyekkel akár kétes hírű üzletemberek – vagy éppen politikusok – is igazolni tudják jövedelmük eredetét.
Mivel egyelőre adócsalás miatt senkit nem gyanúsítottak meg, az eddigi ügyek kettéválasztása az útlevelek, illetve a rendszámok mentén történhetett meg. A továbbiakban viszont várható, hogy előkerülnek pénzmosásra, illetve adócsalásra vonatkozó iratok és közszereplők is.
Úgy tudjuk, időközben bírósági döntés született a ténylegesen fellelhető hagyatékkal kapcsolatban is, az ingatlanok és ingóságok jogát háromfelé osztják. Érden, ahol az afrikai mentőautós expedícióiról elhíresült Charity March Kft. székhelye és telephelye is van, a telephelyhez kapcsolódóan több terület is Welsz Tamásé, illetve cégeié volt.
Itt élt együtt több generáció: a néhai Welsz élettársával, H. Andreával, és minden második héten velük volt Welsz tizenéves kislánya is. Ugyanitt, de egy másik különálló épületben lakott haláláig Welsz édesapja, Antal és élettársa, Ilona.
Welsztől 2010-ben elvált a felesége, aki az üzletember halála után az általános örökös, a vállalkozóval közös lányuk érdekeit képviseli.
Úgy tudjuk, hogy a bírósági döntés értelmében a kislány az általános örökös, ám egy sor kivétel van az örökölt vagyonelemek tekintetében, illetve ami jogilag az övé, azokat a vagyonelemeket pénzzé kell tenni, az esetleges adósságokat törleszteni kell, és a maradék összeget letétbe kell helyezni a lány 18. születésnapjáig egy bankszámlán.
Ilona, Welsz apjának élettársa azokat a vagyonelemeket birtokolhatja, amelyek az apa nevén voltak. H. Andrea megkaphatja a telephelyen tárolt nagy értékű autókat és órákat, valamint azokat az ingóságokat, amelyek tulajdonjogát igazolta.
űA Budaörsi Járásbíróság döntése nem jogerős.