Bekérette az ukrán nagykövetet a Külgazdasági és Külügyminisztérium, minőségileg új szintre lépett Ukrajna magyarellenes politikája – közölte a tárca parlamenti államtitkára tegnapi sajtótájékoztatóján, miután megbeszélést folytatott Ljubov Nepoppal, Ukrajna magyarországi képviselőjével. Magyar Levente elmondta: az intézkedés azért vált szükségessé, mert Ukrajnában halállistát állítanak össze kárpátaljai magyarokról, emellett az ország parlamentjének honlapján az ukrán–magyar kettős állampolgárok kollektív deportálását, kitoloncolását szorgalmazzák petícióban. Kiemelte azt is, hogy Ukrajna belügyi csapatokat és katonaságot telepít, laktanyákat épít a magyar határ közelében.
Mint Magyar Levente beszámolt róla, a Mirotrovec (Béketeremtő) elnevezésű szélsőséges ukrán honlap „halállistáján” már háromszáz olyan kárpátaljai magyar állami vagy önkormányzati tisztviselő adatai szerepelnek, akikről azt állítják, hogy kettős állampolgárok, sőt Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter neve is ott van a felsoroltak között. Az államtitkár kifejtette: azért nevezik halállistának a lajstromot, mert Ukrajna vélt ellenségeit sorolja fel, és korábban volt rá példa, hogy akik erre rákerültek, gyilkosság áldozatává váltak.
Magyar Levente úgy vélekedett: mindennek nyomán nyilvánvalóvá vált, hogy az ukrán hatalom a végletekig hajlandó elmenni a két ország közötti feszültség szításában, illetve annak érdekében, hogy a magyar kisebbség megfélemlítve és egzisztenciálisan is veszélyben érezze magát Kárpátalján. Szavai szerint ahogy Magyarországnak, úgy Ukrajnának sem lehet érdeke a konfliktus.
– Ebben a helyzetben felszólítjuk Magyarország azon uniós és NATO-szövetségeseit, akik az elmúlt időszakban aggodalmukat fejezték ki a magyar emberi jogi helyzet miatt, hogy vessenek véget a hallgatásnak, és vizsgálják meg alaposan, mi folyik Ukrajnában – mondta az államtitkár.
A nagykövettel folytatott megbeszélésről Magyar Levente elmondta: Ljubov Nepop úgy nyilatkozott, hogy az ukrán államnak nincs köze sem a Mirotvorec-féle listához, sem a parlament honlapján megjelent petícióhoz, a kárpátaljai csapatépítés pedig az ott élő állampolgárok biztonságát szolgálja.

Kollektív deportálással és kitoloncolással fenyegetik a magyar kisebbséget
Fotó: Kurucz Árpád
Közben Zsigmond Barna Pál fideszes országgyűlési képviselő bejelentette: Magyarország azt szeretné, hogy az Európa Tanács készítsen jelentést, parlamenti közgyűlése pedig fogadjon el határozatot az ukrajnai magyarságot ért jogsértésekről, az ukrajnai nemzeti kisebbségeket érő jogszűkítő folyamatok megfékezése érdekében. – A határozatnak ki kell mondania, hogy egyebek mellett az oktatást érintő szabályozások szemben állnak a nemzetközi joggal, amelynek betartását korábban Ukrajna nemzetközi és kétoldalú egyezmények aláírásával vállalta – húzta alá a képviselő.
A politikus kiemelte, a magyar európai tanácsi delegáció sikere, hogy hazánk összegyűjtötte a kezdeményezés benyújtásához szükséges több mint húsz aláírást hat ország, Magyarország mellett Románia, Szerbia, Albánia, Horvátország és Németország képviselőitől annak érdekében, hogy elindulhasson az eljárás. A képviselő reményét fejezte ki, hogy az Európa Tanács pozitívan bírálja el a kezdeményezést, és hajlandó foglalkozni az emberjogi sérelmekkel, az ukrajnai, őshonos kisebbségek, köztük a magyar kisebbség problémájával is.
Miközben az ukrán szélsőségesek halállistát állítanak össze, Olena Hitljanszka, az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) szóvivője egy hírügynökségnek arról beszélt, hogy az ukrán törvények alapján a szolgálat nem vonhatja felelősségre a kettős állampolgárságú tisztviselőket.
– Mindössze annyit tehetünk a hatáskörünkön belül, hogy megfosztjuk őket az államtitkokhoz történő hozzáférés lehetőségétől, ha titokgazdákról van szó – tette hozzá. Hitljanszka egyúttal jelezte, az SZBU az érintett tisztviselők esetében megvizsgálja, hozzáférhetnek-e államtitkokhoz. Előzőleg még kedden Jaroszlav Halasz, Kárpátalja humán ügyekért felelős helyettes kormányzója a Mirotvorec által közzétett listáról nyilatkozva bejelentette, hogy Kárpátalján a hatóságok több száz állami tisztviselőt és önkormányzati képviselőt fognak átvilágítani kettős állampolgárság miatt.
A halállista és a deportálás felvetése után újabb megdöbbentő ötlet merült fel Ukrajnában. Viktor Baloga, az ukrán parlament kárpátaljai képviselője, a Jedinij Centr párt elnöke az Ukrajinszka Pravda portálon tegnap megjelent cikkében azt javasolta: az ukrán állam vásárolja fel az áttelepült kárpátaljai magyarok üresen álló otthonait kelet-ukrajnai menekültek számára, aminek köszönhetően megszűnne Beregszász magyar jellege, és nem kellene katonaságot állomásoztatni a városban.
Érdektelenség a hazai jogvédők részéről
A három legnagyobb hazai jogvédő szervezet – az Amnesty International, a Társaság A Szabadságjogokért (TASZ), valamint a Helsinki Bizottság – hivatalos honlapján lapunk nem talált olyan közleményt, amelyben felemelték volna szavukat a kárpátaljai magyarságot ért sérelmek és jogsértések ellen. A Magyar Idők megkereste a három szervezetet, ám érdemben nem reagáltak megkeresésünkre. Egyedül a TASZ ígért választ elektronikus levélben, ám lapzártánkig ez nem érkezett meg. (MI)