A szúnyogokkal terjedő nyugat-nílusi vírussal egy hét alatt 13 magyar fertőződött meg, idén 23 összesen – derült ki az Európai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ legfrissebb jelentéséből. Az Európai Unióban eddig a legtöbb ilyen megbetegedés Olaszországban volt, ahol 123 esetet regisztráltak, Görögország a második 59 fertőzéssel, majd Magyarország és Románia következik 23-23 esettel, végül Franciaország, ahol hárman kapták el a vírust. A
központ adatai szerint a vírusnak már 17 halálos áldozata is van Európában: kilenc szerb, három olasz, három görög, egy román és egy koszovói halt bele a fertőzésbe. A nyugat-nílusi láz nem új keletű betegség a kontinensen, ám idén a korábbi évekhez képest nagyobb számú esetet jelentettek augusztusig: az átlagos 5-25 eset helyett eddig 168-at. A fertőzés szezonja ráadásul egészen októberig tart – közölte a járványügyi központ.
Az Országos Epidemiológiai Központ tájékoztatása szerint a nyugat-nílusi láz nem terjed cseppfertőzéssel, emberről emberre, csak szúnyogcsípés útján. A megbetegedés az esetek nyolcvan százalékában tünetmentes, a szúnyogcsípés után 3-14 nappal jelentkezhetnek az első, jellemzően influenzaszerű tünetek: láz, fejfájás, izom- és ízületi fájdalom, kiütések. Idősek és legyengült szervezetű emberek esetén a vírus súlyos lefolyású, idegrendszeri tüneteket is okozhat, így agyvelő-, illetve agyhártyagyulladás léphet fel, ám ez az esetek csupán egy százalékában fordul elő – olvasható a központ honlapján.
A betegség ellen egyelőre nincs oltóanyag, sem specifikus terápia, a leghatásosabb megelőzési mód a szúnyogcsípés elleni védelem, így például a szúnyogriasztók használata és a test minél nagyobb felületét borító ruházat hajnalban és alkonyatkor – közölte az epidemiológiai központ.
A vírus nemcsak természetes úton, azaz szúnyogcsípéssel, hanem egészségügyi beavatkozások – véradomány és transzplantáció – útján is terjed, ha fogékony rá a szervezet.
Molnár Zsuzsanna, az Emberi Erőforrások Minisztériuma kórházhigiénés és járványügyi felügyeleti főosztályának vezetője korábban elmondta, azokon a területeken, ahol a vírus cirkulál, a véradományok gyűjtését fel kell függeszteni. – Ha valaki akár egy éjszakát is töltött olyan helyen, ahol megjelent a vírus, azt 28 napra ki kell zárni a véradók közül – hangsúlyozta.