Tovább növelheti képviselői számát a Fidesz–KDNP a strasbourgi Európai Parlamentben (EP). A jelenlegi 12 helyett 14-15 képviselője is lehet a magyar kormánypártoknak. Ezzel a pártszövetség az Európai Unió második legsikeresebb pártjává léphet elő – derül ki a Politico nevű brüsszeli liberális lap legfrissebb mandátumbecsléséből.
Az elemzés alapján a Fidesz–KDNP 54,2, a Jobbik 15,8, az MSZP 9,65 százalékot érne el, a Gyurcsány-féle DK pedig mindössze 7,57 százalékot kapna, amennyiben a választási részvétel megegyezne a 2014-essel, azaz pontosan 28,97 százalék lenne. Az LMP, a Momentum, a Kétfarkú Kutya párt (MKKP) és a Mi Hazánk Mozgalom be sem jutna az EP-be.
A mandátumokat számszerűsítve még nagyobb különbségeket kapunk: míg a Fidesz–KDNP 14 képviselőt delegálhatna az EP-be, a Jobbik négy, a szocialisták pedig kettő főt küldhetnének az uniós törvényhozó testületbe. A DK EP-képviselőinek a száma megfeleződne, mivel mindössze egyetlen személyt küldhetnének Strasbourgba.
A fenti forgatókönyv megvalósulása azt jelentené, hogy a Fidesz a Magyarország számára fenntartott 21 hely kétharmadát szerezné meg. A Politico eggyel korábbi, november 8-i becslése még ennél is nagyobb Fidesz-fölényt mért: az alapján a kormánypártok a Jobbik rovására delegálhatnának még egy, összesen 15 EP-képviselőt.
Érdekességként megjegyzendő, hogy a mérvadó brüsszeli liberális lap már sem a Liberálisokkal, sem Karácsony Gergely törpepártjával, a Párbeszéddel nem számol, noha utóbbi közösen indul az MSZP-vel. A Párbeszédnek egyébként Jávor Benedek személyében jelenleg van egy EP-képviselője.
Jávor a Zöldek frakciójában ül, együtt a Soros–Sargentini-jelentés megfogalmazójával, a holland származású Judith Sargentinivel.
A Politico által készített becslés alapján az EP-választásokat követően a Fidesz–KDNP lenne az Európai Unió második legerősebb pártja, ennél jobb eredményt csak a máltai Munkáspárt érne el, ám a mindössze 400 ezer lakosú szigetország szavazatainak 62 százalékát besöprő formáció csupán négy mandátummal rendelkezik.
Az Európai Néppárton (EPP) belül tehát egyértelműen a Fidesz érné el a legjobb eredményt, ezzel a konzervatív pártszövetség legerősebb politikai tömörülése maradhatna, miután 2014-ben is a magyar kormánypártok teljesítettek legjobban a pártcsaládban, ez akkor 51,48 százalékot jelentett. A magyarországi közvélemény-kutatók is elsöprő Fidesz-győzelemmel számolnak, a Nézőpont Intézet októberi felmérése szerint 13 mandátumot szereznének a magyar kormánypártok.
A májusi európai parlamenti választásoknak az a legfőbb tétje, hogy a bevándorláspártiak vagy a bevándorlásellenesek kerülnek-e többségbe Strasbourgban. A migránspárti erőknek az első számú vezetője Emmanuel Macron francia államfő, jobbkeze pedig Guy Verhofstadt volt belga kormányfő, a Liberálisok és Demokraták Szövetsége Európáért (ALDE) nevű EP-csoport frakcióvezetője.
A becslések azt valószínűsítik, hogy az ALDE-csoport a harmadik legtöbb mandátummal rendelkező EP-frakció lehet, míg a Fideszt is soraiban tudó Európai Néppárt lenne az első. Az illegális migráció ellen fellépő, a határvédelem fontosságát hangsúlyozó és az európai emberek biztonságának a megteremtését szorgalmazó erők vezető politikusának egyértelműen Orbán Viktor magyar miniszterelnököt tartják.
Macronnak az is nehezíti a dolgát az EP-választási kampányban, hogy a felmérések értelmében ő az ötödik Francia Köztársaság legnépszerűtlenebb államfője.