Tovább bővítik a családi otthonteremtési kedvezményt, vagyis a csokot – jelentette ki tegnap Novák Katalin, az Emberi Erőforrások Minisztériumának család- és ifjúságügyért felelős államtitkára.
Az államtitkár a Karc FM Álláspont című műsorának elmondta: a kormány gondolkodik azon, hogy a csok vissza nem térítendő támogatása mellé kedvezményes hitel járhasson a kétgyermekes családoknak is.
A magyar családok között ugyanis a kétgyermekesek vannak a legtöbben, de az egy- és kétgyermekes családokból vezet az út a nagycsaládok felé, és két gyermek nevelése is nagy kihívást tud jelenteni.
Novák Katalin szerint a kétgyermekesek támogatását szolgálja az is, hogy jövőre tovább emelik a családi adókedvezményüket. Azok a családok, ahol két gyermeket nevelnek, 2019-től 35 ezer helyett 40 ezer forint kedvezményt kapnak az adójukból havonta. Az államtitkár beszámolt arról is, hogy a csokot szeretnék kiterjeszteni a kistelepüléseken is, itt új megoldásokon gondolkodnak.
A többgenerációs családoknak főként vidéken jelentene nagy segítséget például a tetőterek beépítése, a kormány tehát megoldást keres arra, miként lehetne támogatást adni az ilyen lakásbővítésekre, illetve a lakásfelújításokra.
A kormány meghirdette idén a családok évét – emlékeztetett az államtitkár –, ennek jegyében számos új támogatási forma jelenik meg. A hallgatói gyed például egy helyett már két évig jár azoknak az édesanyáknak, akik egyetemistaként vállalnak gyermeket. Ez nagyjából százezer forint, ami nagy segítség az egyetemista, illetve a friss diplomás szülőknek.
Ezenkívül két formában is bevezették a hitelek elengedését. Ha az édesanyának diákhitele van, az első baba esetén a várandósság harmadik hónapjától három évre elengedik a hitel törlesztését. Ha egy második gyermek is érkezik, ezzel párhuzamosan elengedik a tőketartozás felét, ha pedig egy harmadik gyermek is várható, a teljes tartozást.
A hitelelengedés másik formája a jelzáloghitellel rendelkező családokra vonatkozik. Az ilyen családokban a harmadik gyermek érkezésétől kezdve minden újabb babánál egymillió forinttal csökkentik a tartozást. Ezenkívül ma már a csokot nyilatkozati elven lehet igényelni, tehát jelentősen egyszerűbben lehet hozzájutni a támogatáshoz, miközben elindult a határon túli magyar anyukák számára a Köldökzsinór program, amely egyszeri anyasági támogatást és babakötvényt jelent a külhoni családoknak.
Novák Katalin emlékeztetett rá, hogy a csok vissza nem térítendő, tízmillió forintos támogatása mellé ma már nemcsak tízmilliós, kedvezményes hitel jár azoknak, akik vállalnak három gyermeket, hiszen ha építkeznek, ötmillió forintot visszaigényelhetnek az áfából is, a harmadik baba érkezésekor pedig egymillió forintot elengednek a hitelükből.
Az államtitkárral készült teljes interjút vasárnap 8 és 20 órától hallgathatják meg a Karc FM-en.
Előkelő hely az EU-ban
Idén 1900 milliárd forint jut a családok támogatására, ami majdnem a duplája a 2010-ben erre költött összegnek, ez 2017-hez képest hétszázalékos emelkedésnek felel meg. A két évvel ezelőtt meghirdetett és azóta folyamatosan bővített otthonteremtési programra 2018-ban 226 milliárd forint jut, az ingyenes gyermekétkeztetésre 80 milliárd forintot szánnak, és 2018-tól már az első kilenc évfolyamban ingyen kapják a gyerekek a tankönyveket. Magyarország a régió országainál többet fordít a szociális kiadásokból családtámogatásra, az uniós tagállamok között pedig a 3. helyen állunk – derül ki az Eurostat tavalyi jelentéséből. Az EU statisztikai hivatalának 2014-re vonatkozó, de csak tavaly közzétett adatai szerint hazánkban az összes szociális kiadás 11,9 százalékát költi az állam családtámogatásra, ennél nagyobb arányban csupán Írországban és Luxemburgban fordítanak e célra, 13,1, illetve 15,6 százalékot.