Hosszasan magyarázkodik a tagsághoz írt levelében az MSZP elnöke, amiért a szocialisták is megszavazták az országgyűlési képviselői juttatások emelésével kapcsolatos kormánypárti előterjesztést. A Magyar Idők birtokába jutott dokumentumban Tóth Bertalan azt hangoztatja: a Fidesz „csapdát” állított azzal, hogy összekötötte a képviselői fizetések emelésének ügyét a képviselőcsoportok költségvetési támogatásával.
Ezért ha nem szavazzák meg a javaslatot, a MSZP-frakció működési költségvetési kerete évi 55, a vidéki irodákra fordítható havi összeg pedig 53 százalékkal csökkent volna, ami Tóth állítása szerint vidéki jelenlétük teljes megszűnéséhez vezetett volna.
– Ha nem tettük volna, a Fidesz végrehajtotta volna az eredeti tervét – írta a pártelnök, elismerve, hogy kifejezetten jól jártak ahhoz képest, hogy „csapdába” csalták őket. „Az így szavazásra bocsátott indítvány alapján az országgyűlési képviselőcsoport nem kevesebb, hanem összességében 84 százalékkal több pénzből tud gazdálkodni, ami a társadalomszervezői és az irodahálózat működtetésével lényegesen nagyobb teret ad a politikai építkezéshez” – írta. Tóth Bertalan beszámolt arról is, hogy a szavazás előtt az MSZP-frakció valamennyi tagjával egyeztetett, és „mindenki egyetértett velem abban, hogy a párt túléléséhez szükséges nehéz döntést meg kell hozni”.

A pártelnök szerint igennel kellett volna voksolni, mégis akadt, aki nem engedelmeskedett
Fotó: Teknős Miklós
– Ezek után számomra is meglepetés volt a tanúsított szavazási magatartás, és tanulság a jövőre nézve – írta az elnök, megköszönve Bangóné Borbély Ildikónak, Harangozó Tamásnak, Hiszékeny Dezsőnek, Molnár Zsoltnak és Varga Lászlónak, hogy „felelősségteljesen, a párt érdekét szem előtt tartva, a megbeszéltek szerint jártak el, és igennel szavaztak”.
Levele végén Tóth meglehetősen homályosan, mégis egyértelműen büntetést ígért a nemmel szavazó vagy nem szavazó MSZP-s képviselőknek, ami azért is érdekes, mert ő maga sem volt jelen a voksolásnál. „A július 30-i elnökségi ülésünkön meghozzuk azt a döntést, amely a szolidaritásról és a tisztességről szól. Mert olyan nem lehet, hogy valamivel egy képviselő nem ért egyet, de a fizetésemelést »muszáj« hazavinnie” – jelentette ki az elnök a renitensekről, azaz Mesterházy Attiláról, Molnár Gyuláról, Szabó Sándorról, Tóbiás Józsefről, Hiller Istvánról, Gurmai Zitáról, Korózs Lajosról és Kunhalmi Ágnesről.
Puch újra jól jár a szocialistákkal
Az MSZP képviselőcsoportja nyílt közbeszerzés nélkül, 41,9 millió forint értékben kötött tanácsadói szerződést a Sapienza Kft.-vel – írta a 24.hu. Az Opten adatai szerint a két fővel működő társaság a párt egykori pénztárnoka, Puch László és Simon Dénes osztrák cége, a Horizont Handels und Industrie AG tulajdona. A Sapienza hosszú évek óta tart fenn üzleti kapcsolatot az MSZP-vel, 2011-ben az Origó már arról cikkezett, hogy a cég úgy nyer el milliós szerződéseket a szocialistáktól, hogy még honlapja sincs.