Mintha a Jobbik kongresszusán történtek ismétlődtek volna meg az MSZP tisztújításán, ahol szoros versenyben, a szavazatok 54 százalékával Tóth Bertalant választották meg a párt elnökének, míg Mesterházy Attila korábbi elnök a szavazatok 46 százalékát kapta. A választmány elnöke az egyetlen jelöltként induló, így százszázalékos támogatottságot élvező Kunhalmi Ágnes, a párt elnökhelyettese pedig Mesterházy Attila egykori kabinetfőnöke, Szakács László lett, aki Ujhelyi Istvánt győzte le. Alelnököknek Hegyi Gyulát, Komjáthi Imrét és Szanyi Tibort választották a küldöttek, Bangóné Borbély Ildikó nem került be a háromfős testületbe.
Tóth Bertalan az elnöki beszédében azt mondta: látja és érti a szoros eredményt, de ő azt szeretné, ha vezetése alatt valódi együttműködés jönne létre az MSZP-ben. Megjegyezte ugyanakkor, hogy „kompromisszumok nélkül fel kell lépnünk mindazokkal szemben, akik pártunk sikerét veszélyeztetik”. Tóth közölte: már vasárnap estére összehívja a párt új elnökségét, hogy megkezdjék a felkészülést a jövő évi önkormányzati és EP-választásra. – Várhatóan arról nem fog döntés születni, hogy felszámoljuk az MSZP-t – fogalmazott.
Az új elnök a céljairól elmondta, hogy együttműködő és a tradicionális baloldali értékrendet tántoríthatatlanul képviselő MSZP-t szeretne. Olyan pártot, amely hisz a szolidaritásban, az igazságosságban, az esélyegyenlőségben és az egységesülő nemzetben, amely cselekvőképes, valódi közösségként működik, amely reményt ad azzal, hogy védelmet biztosít a hatalom üldözötteinek.

A párt első embere belső együttműködést ígér, ám fel akar lépni a sikert veszélyeztetőkkel szemben
Fotó: Teknős Miklós
Tóth végül arról beszélt: olyan MSZP-t akar, amely a kormányváltás motorja lehet azzal, hogy kérlelhetetlen bírálója az orbáni hatalomnak, és az emberek valódi problémáira kínál valódi megoldásokat. Az MSZP új elnöke posztfasisztának nevezte a Fidesz világképét, ami ellen nekik a felvilágosodás eszméjével, a baloldali értékek kérlelhetetlen képviselőiként kell fellépniük. Tóth Bertalan kiállt a Párbeszéddel kötött szövetség és a közös parlamenti munka mellett, egyúttal pénzéhesnek nevezte a Párbeszéd-frakciót elhagyó Liberálisokat.
„Tóth Bertalan lett az elnök, gratulálok neki! Ő az én elnököm is!” – írta közösségi oldalán a szoros versenyben alulmaradt Mesterházy Attila. Hangsúlyozta: mostantól össze kell zárni, és neki kell látni a munkának. „Mától ott leszek a csatasorban, páttagként, ahogy eddig is!” – írta a volt elnök, aki a Hvg.hu-nak úgy fogalmazott: büszke arra, hogy ilyen eredmény született, a Jobbikéhoz hasonló pártszakadás lehetősége pedig teljesen kizárt. „Az utolsó oltsa le a villanyt!” – kommentálta az MSZP kongresszusának döntését a DK félhivatalos blogja, a Nyugatifény.hu.
Galló Béla: Mindegy, ki vezeti a szocialistákat
– Az ország szempontjából mindegy, ki lesz az MSZP elnöke – mondta még a tisztújítás előtt Galló Béla az M1 aktuális csatornán. A politológus szerint a szocialista párt régen betöltötte történelmi hivatását azzal, hogy az élelmes kádári nomenklatúra érdekeit képviselte a tulajdonviszonyok átalakítása során, de mára ezek az érdekcsoportok zömmel elpártoltak az MSZP-től. Hangsúlyozta: ráfér az országra egy színvonalasabb baloldali politika, hiszen az nehezen cáfolható, hogy van hárommillió szegény Magyarországon, ami az uralkodó elitek közös felelőssége, az MSZP „orbánozása” azonban nem vezetett sehova, még az elhanyagolt szegények is inkább a Fideszt választották.