Először a hitleri Németország az, amelyik 1933-ban hivatalos fizetett munkaszüneti nappá teszi május elsejét. Szovjet mintára 1945-től lesz Magyarországon hivatalos ünnep – kezdte meg a történelmi áttekintőt Földváryné Kiss Réka.
Alexa Károly elmondta, 1919-ben is tartottak már május elsejei ünnepséget, azonban Kun Béláék tevékenységét elképesztő giccsparádénak nevezte az irodalomtörténész. Hozzátette, nagyon fegyelmezett, nagyon szigorúan őrzött jelenség volt 1956 előtt, utána sokkal kedélyesebb és álságosabb lett.
Földváryné Kiss Réka hangsúlyozta: Valaha ez a munkásság ünnepe volt, a szervezett ipari munkásságé, itt a társadalom változott meg. Ha volna kinek visszaadni, ha lenne munkásság. Ezt két diktatúra próbálta meg a saját maga hasznára fordítani. Ezt kell leszedni az ünnepről.
Nekünk is el kell gondolkodnunk, hogy egy újfajta beszédmód és mozgásmód milyen is lehetne. Mivé váljék ez, tömegjátékká? Cirkusszá? Óriási sörözésekké? Vagy legyen újra olyan esemény, amely a munkát tiszteli? – tette hozzá Alexa Károly.
A teljes beszélgetés IDE KATTINTVA tekinthető meg.