Az utóbbi években folyamatos emelkedést mutat a sajátos nevelési igényű, azaz az sni-s gyermekek száma. Míg 2012-ben mintegy 81 ezer ilyen gyermek volt, a 2015-ös statisztika szerint számuk elérte a 86 ezret, az idei tanévet pedig ennél is több sni-s kezdte meg.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma tájékoztatása szerint sajátos nevelési igényű gyermek, tanuló, aki a szakértői és rehabilitációs bizottság szakvéleménye alapján testi, érzékszervi, értelmi, beszédfogyatékos, autista, több fogyatékosság együttes előfordulása esetén halmozottan fogyatékos, vagy pszichés fejlődés zavarai miatt a nevelési, tanulási folyamatban tartósan és súlyosan akadályozott. Idetartozik például a diszlexia, a diszgráfia és a kóros aktivitászavar.
A gyermek egészségi állapotától, ápolási-gondozási szükségletétől függően a szülő több állami támogatásra tarthat igényt. Ilyen az ápolási díj, amely a tartósan gondozásra szoruló 18 év alatti gyermek otthoni ápolását anyagilag segíti. A szociális törvény azonban az ápolási díj többféle formáját szabályozza, így létezik alapösszegben folyósított, emelt összegű, valamint kiemelt ápolási díj. Azt, hogy egy szülő melyikre jogosult, attól függ, gyermekének milyen mértékű fogyatékossága vagy tartós betegsége van. A támogatás összege 31-56 ezer forint lehet a beteg állapotától függően.
A tárca hozzátette: amennyiben a gyermekre tekintettel magasabb összegű családi pótlékot folyósítanak, a gyermek tizedik életévének betöltéséig gyermekgondozást segítő ellátás (gyes) is jár. Emelt összegű családi pótlék esetén a gyermek közgyógyellátásra is jogosult. Vagyis a gyógyszerköltség összegéhez igazodó havi keretet állapítanak meg, amelynek összege havonta akár 12 ezer forint is lehet, amihez évi hatezer forintos összegű eseti keret kapcsolódik.

Az intézményekben ingyen vagy féláron étkezhetnek az érintettek
A gyermekvédelmi jogszabályok mellett a köznevelési törvény is foglalkozik a sajátos nevelési igényűekkel: ők a bölcsődékben és óvodákban ingyenesen étkezhetnek. Akkor is, ha olyan családban élnek, amelyben tartósan beteg vagy fogyatékos gyermeket nevelnek.
A 18 év alatti tartósan beteg vagy fogyatékos tanulónak 50 százalékos normatív kedvezmény jár. Végül, de nem utolsósorban a sajátos nevelési igényű gyermek és kísérője a közlekedési eszköztől függően térítésmentesen, vagy 90 százalékos kedvezménnyel utazhat.
Folyamatosan emelkedő juttatások
2010 óta egyre több pénz marad a családok, a kisgyermekesek zsebében – közölte az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára. Rétvári Bence kifejtette: az Országos Egészségbiztosítási Pénztár adatai alapján 2010-ben a csecsemőgondozási díj (csed) kiadásai 37 és fél milliárd forintot tettek ki, hat évvel később pedig már 45 és fél milliárd forinttal járult hozzá az állam a szülési szabadság időtartamára járó támogatáshoz. – Ennek köszönhetően a csecsemőgondozási díj átlagos havi összege a 2010-es 115 200 forintról 143 457 forintra növekedett, vagyis közel 25 százalékkal több jut a kisgyermekeseknek – mondta. A gyermekgondozási díj (gyed) összege is érezhető mértékben növekedett.