– A magyar nemzet akkor maradhat fenn, ha minden nemzetrésze fennmarad – hangsúlyozta a KDNP-s politikus az ösztöndíjasoknak mondott beszédében. Szavai szerint fontos, hogy az anyaország anyagilag is támogassa az identitásmegőrzést, a kulturális és az oktatási programokat. A szórványban élő magyarok identitását erősíti az állampolgárság megadása, a szavazati joggal pedig minden magyar politikai akarata megtestesül a magyar Országgyűlésben – fogalmazott Semjén Zsolt.

Semjén Zsolt: A tisztség kulcsfontosságú őrhely
A miniszterelnök-helyettes a programok ösztöndíjasainak tisztségét a nemzetegyesítés kulcsfontosságú őrhelyének nevezte. Emlékeztetett: az a feladatuk, hogy a határon túli – a diaszpórában, valamint az egykori monarchia területén élő – magyarságot szólítsák meg a helyi magyar csoportok közösségi és kulturális életének megszervezésével.
A politikus az MTI tudósítása szerint arra is kitért: az olyan országokból, mint most Venezuela, ahol a magyar gyökerűek fizikai léte, élete is veszélybe kerülhet, az a nemzeti érdek, hogy az érintettek Magyarországra jöjjenek haza, ezért azonnal kiállítják nekik az állampolgárságot.
A Miniszterelnökség nemzetpolitikai államtitkársága arról tájékoztatott: a két programra idén 530 pályázat érkezett, és kétszáznál több fogadószervezet jelentkezett, ezért emelték meg az ösztöndíjasok létszámát. A Kőrösi-program résztvevői havi 550 ezer, míg a Petőfi-program ösztöndíjasai 400 ezer forintot kapnak. Az ösztöndíjas fiatalok az elmúlt években egyebek mellett a Vajdaságba, Bosznia-Hercegovinába, Macedóniába, Horvátországba, Szlovéniába, Felvidékre, Kárpátaljára és Erdélybe, valamint Latin-Amerikába, Ausztráliába, Új-Zélandra, a Dél-afrikai Köztársaságba, Izraelbe, Kanadába és az Egyesült Államokba jutottak el.