A történelemtanárok alapvetően elégedettek az új Nemzeti Alaptanterv munkaanyagával – mondta a Karc FM-en a Történelemoktatók Szakmai Egyesületének elnöke. Dr. Nánay Mihály szerint a NAT kidolgozói figyelembe vették a szakma javaslatait, különös tekintettel arra, hogy a tananyag mértékét mindenképpen csökkenteni kell.
Ezt ráadásul a történelemórák esetében úgy sikerült elérni, hogy az óraszámokból nem vesznek el, de önálló társadalomismeret tantárgy foglalkozik ezentúl a jelenkor társadalmi kérdéseivel, a gazdasági ismereteket pedig átcsoportosították a földrajzórák keretébe. Emellett a történelmi ismeretek átadására több lesz az idő és a lehetőség.
Dr. Nánay Mihály szerint az sem jelent problémát, hogy a történelem oktatásának első éveiben nem a hagyományos, kronologikus módon oktatnák a jövőben a gyerekeket, hanem az életkorukhoz jobban igazodva életmódtörténeti, portré jellegű tananyagot terveznek egy-egy hadtörténeti témával fűszerezve. Az egyesületi elnök tapasztalatai szerint ez a módszer hatékonyabb lehet ebben az életkorban, míg a modern kori történelemoktatásban már indokolt lehet a kronologikus felépítés.
Azt ugyanakkor irreálisnak tartja, hogy 2019 őszétől már az új NAT szerint szervezzék a történelemoktatást. A Történelemoktatók Szakmai Egyesületének elnöke úgy gondolja: ha szeretnék jól kidolgozottan, hatékonyan, megfelelő tankönyvekkel és szabályzattal, a tanárok többségének támogatásával bevezetni a rendszert, ahhoz több idő kell, a sietségből sok probléma adódhat.