Több mint 26 ezer diploma ragadt bent az egyetemeken és a főiskolákon az elmúlt három évben amiatt, mert hiányzott az oklevél megszerzéséhez szükséges nyelvvizsga-bizonyítvány – derült ki az Oktatási Hivatal lapunk által megismert adataiból.
Tájékoztatásuk szerint 2013-ban összesen 8284-en tettek sikeres vizsgát úgy, hogy nem volt meg a nyelvvizsgájuk, ebből körülbelül 7200 volt az alapképzésben, valamennyivel több mint ezer a mesterképzésben részt vett hallgatók száma. Az elmúlt két évben tovább nőtt a kiadatlan oklevelek száma: 2014-ben 8500, tavaly pedig 9354 diploma ragadt bent az intézményekben.
Salusinszky András, a Nyelviskolák Szakmai Egyesületének alelnöke lapunknak elmondta: a tapasztalatok alapján nagy számban érkeznek nyelvtanfolyamokra olyanok, akiknek még hiányzik a szükséges bizonyítvány a diploma megszerzéséhez. Ők többnyire a vizsgaidőszak végét követően iratkoznak be valamilyen intenzív nyelvtanfolyamra, amelyen 2-3 hét alatt, heti 20 órában csaknem egy egész tanéves középiskolai tananyagot sajátítanak el.
A szakember szerint ha a rendelkezésre álló hazai források lehetővé tennék, érdemes lenne a most záruló diplomamentő programot változatlan formában folytatni, és a nyelvvizsga-bizonyítvány hiánya miatt diplomájukat átvenni nem tudó hallgatóknak lehetőséget adni az ingyenes nyelvtanulásra.
Az egyesület alelnöke felhívta a figyelmet: a felnőttképzés keretében nyelvet tanulók száma az elmúlt tíz évben durván a harmadára esett vissza. Az úgynevezett OSAP-jelentés adatai azt mutatják, hogy míg 2006-ban körülbelül 150 ezren voltak, akik nyelvtanfolyamon vettek részt, jelenleg nagyjából 60 ezer főt tartanak számon.
– A visszaesés azonban nem azt jelenti, hogy a lakosság szerint nincs szükség a nyelvtanulásra. Sajnos a gazdasági válság hatásai máig érzékelhetők, az emberek kénytelenek bizonyos oktatási, kulturális szolgáltatásokról lemondani. A nyelvtanulás is ilyen „luxuscikk” lett – hívta fel a figyelmet.
Salusinszky András emlékeztetett: az elmúlt években az állam több módon igyekezett a nyelvtanulást ösztönözni. A diplomamentő programnak köszönhetően tízezer fiatal számára nyílt meg a lehetőség arra, hogy megszerezze az oklevélhez szükséges nyelvvizsga-bizonyítványt, és korábban nem látott mértékű uniós források is jutottak a nyelvtanulás lehetőségének biztosítására. Ezenkívül vannak arra vonatkozó tervek, hogy a közeljövőben nagyobb keretösszeg jusson a munkanélküliséggel sújtott településeken történő nyelvoktatásra.
– Erre nagy szükség van, hiszen a munkahelyek 40-60 százaléka esetében szükség van idegen nyelvek ismeretére – mutatott rá az alelnök. Ugyanakkor megjegyezte: az utóbbi években a közép-magyarországi régióban csökkentek a lehetőségek, például azáltal, hogy már nem lehet üdülési csekket nyelvtanfolyamra beváltani. A nyelviskolákban a szeptember-október számít a „főszezonnak”, a másik kiemelt időszak pedig az év eleje. Nyáron elsősorban általános és középiskolások vesznek részt a nyelvi kurzusokon.