Az orvosi pálya két részből áll: a tudásból, amit meg kell szerezni, és a bizalomból, amit fel kell építeni, mert eredményesen csak akkor lehet gyógyítani, ha orvos és betege között nagybetűs bizalmi kapcsolat alakul ki. Ezt vallja Sótonyi Péter (képünkön) orvos, patológus, egyetemi tanár, Széchenyi-díjas, Hőgyes-emlékéremmel és Corvin-lánccal is kitüntetett akadémikus, az idei Prima Primissima Díj kitüntetettje a tudomány kategóriában.
Sótonyi Péter élete összefonódott a Semmelweis Egyetemmel: itt végezte tanulmányait, itt dolgozott oktatóként, itt volt 1992 és 2003 között az Igazságügyi és Biztosítás-orvostani Intézet igazgatója, 1998-tól 2000-ig az Általános Orvostudományi Kar dékánja, majd 2000-től három éven át az intézmény rektora.
– Amit elértem a pályámon, azt a Semmelweis Egyetemnek és ottani tanáraimnak köszönhetem, mert ők tanítottak meg a szakma alapjaira és az emberi tisztességre, arra, hogy az orvosi pálya szolgálat – mondta lapunknak a díjazott, hozzátéve: rektorként is azt az elvet képviselte, hogy ő az egyetemnek nem első számú vezetője, hanem első számú szolgálattevője.
Úgy fogalmazott: arra a legbüszkébb, hogy reggelente a borotválkozásnál nyugodtan a tükörbe tud nézni, hiszen azon elvek szerint élt, amelyeket évtizedekkel korábban hitvallásként megfogalmazott magának.
A Prima Primissima küldetése, hogy példaképeket állítson a társadalom elé: azokat a kiválóságokat, akiknek teljesítménye, emberi tartása, értékrendje követendő lehet mindannyiunk számára.
Idén 16. alkalommal vehették át a Prima Primissima Díjakat a magyar szellemi élet, a művészet, a tudomány és a sport jeles képviselői, akiknek tevékenységét tíz kategóriában ismerték el.
Mások mellett Falus Iván pedagógus, egyetemi tanár a magyar oktatás és köznevelés kategóriában; Magyar Zoltán tornász a magyar sport kategóriában; Szirtes Ági színész a magyar színház- és filmművészet kategóriában. A közönségdíjat L. Ritók Nóra pedagógusnak ítélték oda a szavazók.