Az orosz befolyás növelését célzó műveleteket azonosítottak többek között Magyarországon, Franciaországban, Hollandiában, Ausztriában és a Cseh Köztársaságban, amelyeket az orosz ügynökök a schengeni zóna belépési pontjaiként határoztak meg – írta a The Telegraph egy, a lap által látott aktára hivatkozva. A beszámoló szerint az amerikai hírszerző szolgálatok átfogó vizsgálatot terveznek annak kiderítésére, hogy biztosítottak-e az orosz szolgálatok, illetve a Kreml titkos forrásokat bizonyos európai pártoknak vagy jótékonysági szervezeteknek a „politikai kohézió aláásása” érdekében – derül ki a
A The Telegraph forrásai nem nevezték meg, mely pártokat érinthet a vizsgálat, de a lap szerint valószínűleg szélsőjobboldali csoportokról lehet szó, például a Jobbikról, a görög Arany Hajnalról, az olasz Északi Ligáról és a francia Nemzeti Frontról, amely 2014-ben egy 9 millió eurós hitelt is kapott egy orosz banktól.
Az amerikai kongresszus James Clapper Nemzeti Hírszerzési Igazgatót bízta meg a vizsgálattal, amely mögött azok az egyre növekvő washingtoni aggodalmak állnak, hogy Oroszország az európai széthúzást használná ki a NATO meggyengítésének, az amerikai rakétavédelmi programok megakadályozásának és a Krím-félsziget annektálása után jóváhagyott gazdasági szankciók visszavonásának elérésére. Brit kormányzati források a The Telegraph szerint közölték, azok a félelmek is egyre erősebbek, hogy az orosz beavatkozás sokkal nagyobb lehet, mint eddig hitték, és Európában egy új hidegháború lehet kialakulóban.
Ismert: A Jobbik korábban európa parlamenti (EO) képviselője, Kovács Béla révén került a hírekbe Oroszországgal kapcsolatban. Kovács Béla ügyében tavaly áprilisban tett feljelentést az Alkotmányvédelmi Hivatal, miután a polgári elhárítás figyelmét felkeltette, hogy a képviselő rendszeresen, konspiratív módon találkozik orosz diplomatákkal, és havi rendszerességgel Moszkvába látogat. Polt Péter legfőbb ügyész még tavaly májusban az EP elnökéhez fordult a jobbikos politikus mentelmi jogának felfüggesztéséért, az EP azonban hosszasan vizsgálta a kérdést. Kovács Bélát végül idén december elején gyanúsították meg az EU intézményei elleni kémkedéssel.
„A Jobbik felkéri az amerikai hatóságokat, hogy nyomozásuk eredményét mielőbb hozzák nyilvánosságra, ugyanis mindenkinek joga van tudni, mely pártok mögött állnak külső hatalmak. Egyúttal arra kérjük Oroszországot, hogy saját hírszerzésének eredményeit az európai pártok esetleges amerikai támogatásával kapcsolatban szintén tegye közzé. Az európai polgárok megérdemlik, hogy tisztán lássanak”– írta a The Telegraph cikkének megjelenése után a Jobbik.
Gyöngyösi Márton, a Jobbik országgyűlési képviselője és az Országgyűlés Külügyi Bizottságának alelnöke a közleményben úgy fogalmazott, hogy az amerikai kongresszus kezdeményezésének különös jelentőséget tulajdonítanak „annak a másfél éve zajló politikai színjátéknak a tükrében, amelyet a Fidesz indított Magyarország legerősebb ellenzéki pártjának európai parlamenti képviselője, Kovács Béla ellen”. Gyöngyösi szerint a Fidesz a vádjait a mai napig egyetlen konkrétummal sem támasztotta alá. „Reméljük, hogy a jelentés mielőbbi nyilvánosságra kerülésével fény derül az igazságra, és lelepleződik a Fidesz aljas politikai játszmája, amivel kizárólag saját korrupciójáról kívánja elterelni a figyelmet” – írta a képviselő.