Határozott lépéseket vár a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnökétől a testület több tagja a hazánkban végbemenő „antidemokratikus folyamatok, a sajtószabadság veszélyeztetése, az oktatás, kutatás és az egészségügy súlyos válsága, valamint az idegengyűlölet” miatt. A 28 aggódó tudós a Hvg.hu-nak küldött nyílt levélben azt kéri, „az MTA vezetése mielőbb tárgyalja meg ezen kérdéseket, és kötelezze el magát amellett, hogy a magyar társadalom fent említett égető kérdéseiről tudományos feltárómunkát és vitasorozatot kezdeményez.”

Nyomásgyakorlás az MTA vezetésén
Lépésüket azzal indokolták, hogy az elmúlt napokban többen (Israel Pecht és Thomas Jovin biológusok, valamint Hernád István Róbert pszichológus) lemondtak tiszteletbeli tagságukról az Orbán-kormány elleni tiltakozásul. A levél aláírói közül Ferge Zsuzsa szociológus lapunknak elmondta: nemcsak tudományos, hanem politikai állásfoglalást is várnak Lovász Lászlótól, az Akadémia elnökétől. – Azt gondoljuk, hogy ez a mostani politikai elit visszaél a hatalmával, amikor gyűlöletet kelt, amikor a sajtószabadságot korlátozza. Az Akadémiának dolga, hogy ebben az ügyben állást foglaljon – fogalmazott, kérdésünkre leszögezve: az MTA-s tagságukról történő lemondásuk fel sem vetődött.
A nyílt levelet aláíró „különböző világnézetű és szakmai érdeklődésű tagjai és doktorai” közé tartozik Csányi Vilmos etológus, aki 2013-ban a Magyar Narancsnak úgy nyilatkozott: „A legkisebb magyart jól ismerjük, ő most a miniszterelnök.” Ferge Zsuzsa pár éve is azt mondta: Magyarország egyre távolodik a civilizált világtól. Előadásokon, interjúkban nehezményezte, hogy Orbán munkaalapú társadalmat épít, amit – ő legalábbis így érzi – áthat a félelem.
Az „antidemokratikus folyamatok” miatt aggódó tudósok között van Krausz Tamás történész, az MSZP Baloldali Tömörülés Platformjának egyik alapítója és Radnóti Sándor esztéta, aki elvbarátaival együtt arról győzködte a 2014-es választás előtt Bajnai Gordont, hogy a baloldalnak össze kell fognia az Orbán-kormány megdöntésére. Szigetvári Viktor (Együtt) egyik kedvenc tanára, Erdélyi Ágnes filozófus szintén nevét adta kezdeményezéshez.