Nincs semmi alapja azoknak a sajtófeltételezéseknek, amelyek szerint a kormány elfogadás előtt álló terrorellenes akcióterve betiltaná vagy korlátozná az okostelefonok használatát, illetve hogy a kormány a terrorfenyegetésre hivatkozva korlátlanul lehallgatná a magyar állampolgárok telekommunikációját, vagy a pénzügyeikben kutakodna – hangzott el a Belügyminisztérium által szervezett tegnapi háttérbeszélgetésen, amelyen a terrorellenes akcióterv intézkedéseit ismertették.
A Tasnádi László rendészeti államtitkár által összehívott tájékoztatón a terrorizmus elleni harcban érintett titkosszolgálati szervezetek és a Terrorelhárítási Központ (TEK) képviselői egységesen kiálltak amellett, hogy a kormány által tervezett terrorellenes intézkedéscsomag minden eleme indokolt. A titkosszolgálatok szerint növeli a műveleti intézkedések hatékonyságát, ha a Szervezett Bűnözés Elleni
Koordinációs Központ mintájára létrejön a Terrorelhárítási Információs és Bűnügyi Elemzőközpont is. Ennek szükségességét igazolja az is, hogy szakértők szerint a romagyilkosságok ügyében az elkövetők sokkal korábban elfoghatók lettek volna, ha a polgári és katonai titkosszolgálatok időben megosztották volna egymással az információikat.
A tájékoztatón elhangzott: a terrorizmussal kapcsolatos adatokat koordináló központ működése mellett szól az a mindennapi bűnügyi munkatapasztalat is, hogy egy ilyen központ működése kiküszöbölhetné a hibák lehetőségét. Például azt, hogy az egyes nyomozó hatóságoknál egyes fontos tények esetleg elsikkadnak, amelyek nem kifejezetten a saját nyomozati profiljukba illenek.
A háttérbeszélgetésen szó volt arról is, hogy a belügyi tárca reményei szerint a terrorizmus elleni akcióterv révén megvalósulhat számos olyan új technikai fejlesztési terv, mint az egységes digitális rádiótávközlő rendszer – azaz a tetrarendszer – fejlesztése. Ezáltal ugyanis az ország minden területén teljes lehet a szolgáltatás lefedettsége, és ez a zárt láncú, titkosított kommunikációs csatorna elérhetővé válhat a BKV, a Volán, illetve a MÁV járművein, telephelyein is.
Tasnádi László rendészeti államtitkár tájékoztatása szerint a terrorellenes intézkedéscsomag részeként a Belügyminisztérium lakossági tájékoztató anyagok, információs brosúrák elkészítését is tervezi, amelyekből mindenki rövid, közérthető tájékoztatást kaphatna arról, hogy terrortámadások esetén mi a helyes teendő. A háttárbeszélgetésen részt vevő független szakértők, Nógrádi György és Georg Spöttle is indokoltnak tartotta a tervezett terrorellenes intézkedéseket. A nemzetközi minták, mint például az amerikai Homeland Security is azt mutatja, hogy jó a magyar kormányzati szándék – emelték ki a szakemberek.
Szerintük a technológiai fejlődés és a terrorista szervezetek átalakulása is indokolttá teszi az őket figyelő és tevékenységüket megakadályozó rendvédelmi szervek fejlesztéseit. A szakértők szerint nemcsak a titkosított adatforgalmak dekódolásáról van szó, hanem arról is, hogy ma már a néhány évvel ezelőttihez képest is egyre összetettebb, nehezebb feladat a gyanús pénzmozgások követése.
Ilyen nehéz feladat az, amikor például a bűnözők vagy terroristák pre paid bankkártyákon levő pénzeket (azonosítható tulajdonoshoz nem köthető kártyákon lévő összegeket) bitcoinra, vagyis virtuális pénzre váltva vásárolnak nehezen lenyomozható, rejtett, hamis, illetve ideiglenes IP-címekről az interneten.