Az elmúlt év tavaszán a Pilisi Parkerdő Zrt. területén tíz hektár erdőt károsítottak a lángok. A tüzek lakóházakat és más épületeket is fenyegettek. A főváros környékén – mint ahogy jellemzően az ország egész területén – a szabadtéri tüzek oltását a vízhiány és a terület megközelítése nehezíti.
A katasztrófavédelem szerint a vizsgálatok bebizonyították, hogy az erdő- és bozóttüzek 99 százalékát az emberi figyelmetlenség vagy a szándékos gyújtogatás okozza, ám az is megállapítható, hogy az erdőtüzek 80 százaléka tavasszal, illetve a nyári hónapokban pusztít. Arra is a felhívják figyelmet, hogy egy kiadós eső után már néhány óra is elegendő ahhoz, hogy az avarszint újra gyúlékonnyá váljon.
A jó idő beköszöntével megnő a szabadtéren, természeti környezetben keletkező tűzesetek száma, ezért a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság felhívta a szabadban kirándulók, szabadidejüket a természetben eltöltők, továbbá a mezőgazdasági területen dolgozók figyelmét, hogy tevékenységük folyamán igyekezzenek megelőzni a lángok keletkezését, és tartsák be a tűzgyújtási tilalom idejére vonatkozó előírásokat, valamint a mezőgazdasági munkálatokkal összefüggő szabályozásokat.

A katasztrófák 99 százalékát emberi mulasztás okozza
A sokéves tapasztalat szerint a tavaszi lombfakadás előtt, majd az azt követő, jellemzően hirtelen felmelegedő és csapadékmentes időjárás miatt az erdőkben és azok közvetlen környezetében fokozott tűzveszély alakulhat ki. A főváros területére a Pest Megyei Kormányhivatal Erdészeti Igazgatósága, valamint országosan a Vidékfejlesztési Minisztérium adhat ki határozatot a tűzgyújtási tilalom elrendelésére. Jelenleg nincs hatályban ilyen tilalom, ám annak életbelépése után az erdőkben, természeti környezetben az erre kijelölt helyeken sem szabad tüzet gyújtani.
Tilalom idején a szabadban – ideértve a magántulajdonban lévő ingatlanokat is – csak abban az esetben szabad tüzet gyújtani (például kerti sütögetés céljából), ha a tűz oltására alkalmas eszközök, így a víz, a homok és a porral oltó rendelkezésre állnak.