A metrófelújítással kapcsolatban minden további késésért a főváros nem tud és nem hajlandó felelősséget vállalni – jelentette ki Tarlós István tegnapi sajtótájékoztatóján. A főpolgármester jelezte: a miniszterelnökhöz kell fordulnia, mert a metrórekonstrukció kapcsán kaotikus a kormányzati kommunikáció. – A 3-as metró felújításával kapcsolatban Lázár János kancelláriaminiszter csütörtökön tett nyilatkozataiból szinte semmi sem igaz – mondta a városvezető. Tarlós István tételesen cáfolta Lázár Jánost: a Miniszterelnökséget vezető miniszter által hiányolt kiviteli tendereket mind kiírták, több esetben szerződtek a nyertes pályázókkal, sőt a kitérőket már le is szállították.
A metrópótláshoz szükséges buszszolgáltatási tenderről szólva Tarlós István idézte Lázár Jánost, aki azt mondta: tudomása szerint a Közbeszerzési Döntőbizottság (KDB) a fővárosi közbeszerzést felfüggesztette és érvénytelenítette, mert az súlyosan piacszűkítő és törvénytelen volt. A közbeszerzés felfüggesztését egyébként Seszták Miklós nemzeti fejlesztési miniszter kezdeményezte, éppen a Volán érdekében, de Lázár szerint ehhez Sesztáknak semmi köze – hívta fel a figyelmet az ellentmondásra a főpolgármester. Leszögezte: nem igaz, hogy súlyosan piacszűkítő és törvénytelen a tender, amelyre egyébként a Volán is beadta a pályázatát. Tarlós István kiemelte, hogy a KDB nem érvénytelenítette, csak felfüggesztette az eljárást.
Lázár János tegnap közleményben elismerte tévedését, és elnézést kért Tarlós Istvántól, amiért nem pontosan fogalmazott az M3-as metróvonal felújításhoz kapcsolódó közbeszerzésről.
A római-parti árvízvédelmi műről Tarlós István azt mondta: nincs szó arról, hogy visszavonulnának a korábbi koncepciótól. Elmondta, hogy a jogszabályi változásoknak megfelelően folyamatban van a védmű tervezése, de a szakemberek szerint részletesebb hidrogeológiai modell készítése is szükséges. A főpolgármester bejelentette: még egy szaktanulmányt készíttetnek a Nánási út–Királyok útja nyomvonalon való védekezés esetleges előnyeinek és akadályainak alátámasztására.
A főpolgármester szólt arról is, hogy a hulladékdíj ügyében megszületett a kormánnyal a megállapodás: az előzetesen számított csaknem 10 milliárdos veszteséget a főváros 1,9 milliárdra tudja csökkenteni. Ennek kompenzálására Budapest 2,5 milliárddal több fejlesztési támogatást kap a hulladékgazdálkodásra. Tarlós István jelezte: a közgyűlésen elfogadtak egy ellenzéki javaslatot, miszerint a főváros keresse meg a kormányt, hogy Budapestet vegyék ki az új hulladékgazdálkodási rendszerből.