Leizzadva, feszülten áll a pulpitus előtt egy férfi. A bíró közben arról tájékoztatja, hogy köteles igazat mondani, de nem kell vallomást tennie, ha magát vagy családját bűncselekmény elkövetésével vádolná, a hamis tanúzást pedig a törvény bünteti.
A férfit tanúként idézték egy büntetőügyben, vallomása elengedhetetlen a bíróság számára, ugyanis befolyásolhatja az eljárás kimenetelét. Sokan még ilyenkor is megpróbálnak kibújni a kötelezettségük alól, és nem mennek el a tárgyalásra.
![](https://magyaridok.hu/wp-content/uploads/2018/06/06tanuHZillusztracio-780x532.jpg)
Egy büntetőügyben a vallomás elengedhetetlen az eljárás lefolytatásához (képünk illusztráció)
Fotó: Havran Zoltán
– A tanúzási kötelezettség állampolgári kötelezettség, a legfontosabb bizonyítékok egyike ugyanis a tanúvallomás, így a bíróságoknak fontos, hogy az érintett tanúk elmenjenek és félelemtől, befolyásolástól mentesen számoljanak be az eseményekről – mondta lapunknak Porkoláb Erika, az Országos Bírósági Hivatal (OBH) Tanúgondozás és áldozatvédelem programjának országos felelőse.
A bírósági idézés sokakban félelmet kelt, hiszen fogalmuk sincs, mi az eljárás menete, és nem tudják, pontosan mi fog történni a tárgyalóteremben. – Fontos, hogy az újabb traumát elkerüljük; ha valaki egy bűncselekmény tanúja volt, vagy ha a családtagok, ismerősök ügyében kell vallomást tennie, ez a procedúra, a korábbi történések felidézése különösen megterhelő lehet.
De nehézséget okozhat a munkahelyről való hiányzás, a tárgyalásra utazás és a vádlottal való személyes találkozás is – tette hozzá. A 2013 óta országosan működő bírósági tanúgondozás abban segít, hogy az érintettek minden – a bíróságon történő megjelenéssel és a vallomás megtételével kapcsolatban – felmerülő kérdésükre választ kapjanak. A tanúgondozást tehát minden olyan ügyfél igénybe veheti, akit tanúként idéztek.
– Az ingyenes szolgáltatás abban segít, hogy az érintett egyáltalán el merjen jönni, és felkészítsük őt, mi fog történni a tárgyaláson. Választ kap arra a kérdésre is, hogy milyen kérelmet, iratokat kell benyújtania, ha mondjuk nem tud megjelenni a tárgyaláson, vagy ha valamelyik eljárási szereplőtől fél, hogyan tudja elkerülni a szükségtelen találkozást.
Ebben az esetben lehetősége van például egy másik helyiségben várni, és nem kell azon a folyosón, ahol a vádlott is várakozik például a családjával együtt – magyarázta az OBH munkatársa. Hozzátette: az is gyakori, hogy a tanú nem szeretne úgy vallomást tenni, hogy a tárgyalóteremben ül a vádlott. Ilyenkor a tanúgondozóval megbeszélheti, hogyan jelezheti, milyen kérelmet kell beadnia ahhoz, hogy ezeket a szituációkat elkerülje.
A bírósági ügyintézők – azaz a tanúgondozók – elérhetőségét a bírósági idézésen vagy a bíróság honlapján találhatjuk meg. Tavaly 21 ezren kértek tanúként segítséget a bíróságoktól.
– Ez a szám valószínűleg elkezd majd csökkenni, mert az állampolgárok egyre tudatosabbak lesznek jogi témákban, kevesebb kérdésük merül fel. Ahogy az eljárási szereplők megjelenési hajlandósága nő, úgy gyorsulnak az eljárások, és a bíróságok terheltsége is fokozatosan csökken – részletezte az OBH bírósági titkára. Az ügy érdemére vonatkozóan viszont nem egyeztethetnek az érintettek a tanúgondozóval.
– Csak gyakorlati kérdésekre válaszolhatnak a kollégáink – a tárgyaláson megjelenés és vallomástétel kérdéseiről tájékoztathatnak –; tehát a vallomás részleteiben, abban, hogy korábban milyen nyilatkozatot tett a tanú, és a tárgyaláson miről lesz szó, nem segíthetünk – hangsúlyozta Porkoláb Erika.