A törvények megkerülésével próbált a Jobbik – feltehetően a párt gazdálkodására vonatkozó – iratokat átadni tegnap az Állami Számvevőszéknek (ÁSZ), miután a szervezet közölte, az ügyészséghez fordul. Az ÁSZ ugyanis augusztus 10-én kezdte meg a párt 2015–16-ra vonatkozó, valamint az idei év első felét átfogó gazdasági ellenőrzését, a Jobbik azonban nem tett eleget adatszolgáltatási kötelezettségének, vagyis akadályozta a hatóság munkáját. A szervezet tájékoztatása szerint minden kiküldött értesítésben tájékoztatták a Jobbikot az adatszolgáltatás teljesítésének rendjéről, valamint arról, hogy mi a lehetséges jogkövetkezménye annak, ha azt elmulasztják. Hozzátették, „megdöbbenéssel tapasztalták, hogy a párt – az elmúlt hetekben a sajtóban közöltekkel ellentétben – a gazdálkodása törvényességének ellenőrzésében nem működik együtt a számvevőszékkel a jogszabályi keretek szerint, ezáltal nem biztosítja az átláthatóságot és elszámoltathatóságot a gazdálkodásában”. A Jobbik annyira felháborodott a számvevőszék lépésén, hogy Schön Péter gazdasági igazgató és Volner János, a Jobbik frakcióvezetője kedd délután sajtótájékoztatót tartott az ÁSZ épülete előtt, ahol iratokat akart átadni a szervezetnek, amelyeket a vonatkozó törvényi előírások értelmében az ÁSZ nem vehetett át.
A Jobbik tegnap délután közleményében is tagadta az ÁSZ által mondottakat, szerintük ugyanis most is teljes mértékben együttműködtek a szervezettel.
A gondot az okozhatta a pártnak, hogy az ÁSZ egyszer csak jelezte, másnap reggel helyszíni ellenőrzést tart a Jobbik Villányi úti irodájában, ahol a 2017. január 1-je és június 30-a közötti gazdasági tevékenységét is ellenőrzik. Ez azért lehet kellemetlen a Jobbiknak, mert ebbe beletartozik az a 106 nap is, amikor jóval a piaci ár alatt béreltek reklámfelületeket Simicska Lajos cégeitől. (A párt tavasszal indított kampánya miatt a NAV júniusban kezdett nyomozást, mivel felvetődött a költségvetési csalás, valamint a tiltott kampány-, illetve pártfinanszírozás gyanúja.)
A párt idei, június végéig tartó gazdálkodási tevékenységének ellenőrzése vélhetően nem tetszett a Jobbiknak, Schön Péter meg is kérdezte az ÁSZ-t, pontosan milyen, mikor és ki által elfogadott, mikor és ki által jóváhagyott ellenőrzési terv alapján zajlik ez az ellenőrzés, mikor és kinek küldtek erről értesítést, valamint milyen jogszabályi helyre alapozzák az ellenőrzést, tekintve hogy egy még beszámolóval le nem zárt, folyó évről van szó.
A Jobbik szerint még az is „felmerülhet bennünk, hogy az eddigi kiegyensúlyozott szakmai kapcsolat után az Állami Számvevőszéket is beszippantotta a Fidesz-kormány politikai elvárása”. A párt arra gyanakszik, hogy a választási időszak kezdetén az Állami Számvevőszék szándékosan teremt olyan helyzetet, hogy megpróbálhatja ellehetetleníteni a Fidesz egyetlen esélyes ellenzéki kihívóját.
Lapunk megkeresésére az Állami Számvevőszék közölte: törvényi előírás alapján az ÁSZ kétévente ellenőrzi azoknak a pártoknak a gazdálkodását, amelyek rendszeres költségvetési támogatásban részesültek. A törvényi előírásokat, valamint az ÁSZ által meghirdetett, nyilvános módszertant figyelembe véve az ellenőrzés hatóköre kiegészülhet kockázatjelzések alapján, a kockázatértékelés függvényében további lényeges ügyek szabályosságának ellenőrzésével az ellenőrzés megkezdésének időpontjáig. Hozzátették: mindezt a pártnak megküldött ellenőrzési program is tartalmazta.
A Fidesz-frakció közleményében felháborítónak nevezte, hogy az a Jobbik vádaskodik, amelyik a rendszerváltás óta a legnagyobb pártfinanszírozási botrányba keveredett. Azt írták: a Jobbik továbbra is titkolja a Simicskával és cégeivel kötött szerződést, miközben több mint fél éve használja a milliárdos plakátfelületeit. Magyarországon mindenkinek be kell tartania a törvényeket, ez alól Simicska és a Jobbik sem kivétel – tették hozzá.
A Btk. szerint aki az ÁSZ ellenőrzése során megszegi a vonatkozó törvényben meghatározott közreműködési kötelezettségét és ezzel akadályozza az ellenőrzést, vétség miatt két évig terjedő szabadságvesztéssel, ha meghiúsítja az ellenőrzést, bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
Ígéretek az elszámolásra
Vona Gábor pártelnök: A párt gazdálkodása az Állami Számvevőszék felé transzparens lesz. (2017. május 15.)
Vona Gábor: Az Állami Számvevőszék felé majd el kell számolnunk természetesen. (2017. június 3.)
Jakab Péter, a Jobbik szóvivője: Az Állami Számvevőszék minden szükséges adatot meg fog kapni. (2017. április 30.)
Apáti István jobbikos országgyűlési képviselő: A párt elszámolása elérhető az Állami Számvevőszék „sólyomszemű” ellenőreinek. (2017. június 18.)
Jakab Péter: Az Állami Számvevőszék felé minden esetben elszámolunk, minden költséggel. (2017. szeptember 25.)
Varga-Damm Andrea jobbikos képviselőjelölt: A párt gazdálkodásával kapcsolatos információkat majd akkor lehet megtudni, ha az Állami Számvevőszék kikéri a dokumentumokat. (2017. szeptember 27.)