Az év eddigi legmelegebb hete jön – közölte tegnap az Országos Meteorológiai Szolgálat a Facebook-oldalán. Az írták: szerdától péntekig jó eséllyel meghaladja a hőmérséklet az év eddigi legmagasabb maximumát (36,6 Celsius-fok), amelyet július 29-én Budakalászon mértek. Az még bizonytalan, hogy mikor, milyen értékekkel tetőzik a hőség.
Kifejtették: az országban egyre több helyen közelebb lehet majd a délutáni hőmérséklet a 35 fokhoz, mint a 30 fokhoz. Országszerte ez az időszak hozhatja az év eddigi legmelegebb napjait. A jelenlegi számítások szerint péntek délután, illetve kora este, szombatra virradóra egy nyugatról érkező, az ország felett lassuló, majd gyengülő, feloszló front a Dunántúlra, esetleg a középső megyékben még érdemi (akár 5-8 fokos), bár átmenetinek tűnő enyhülést, felfrissülést hoz.
A szokatlanul nagy meleg extra terhelést jelent az egészségügyi szolgálatoknak is. A szokásosnál 20 százalékkal több, összesen hatezer riasztásuk volt a mentőknek a kánikulai hétvégén – közölte hétfőn Győrfi Pál. Az Országos Mentőszolgálat szóvivője kiemelte: a hőség elsősorban az időseket, a szív- és érrendszeri betegségben szenvedőket, a kisgyermekeket, továbbá azokat veszélyezteti, akiknek valamilyen súlyos, krónikus alapbetegségük van.
Azt ajánlják, hogy aki teheti, a nagyobb megterhelést jelentő tennivalókat a kora reggeli vagy a késő délutáni időszakra időzítse. A hőség elleni védekezésben fontos a megfelelő folyadékpótlás, de lehetőleg nem cukros üdítőitalt, hanem ásványvizet vagy teát érdemes fogyasztani – írta honlapján a mentőszolgálat.

A forróság elsősorban az idősekre és a kisgyerekekre jelent veszélyt
Fotó: Éberling András
A forróság idején könnyű, szellős ruházat ajánlott, de az is fontos, hogy az ember fejét ne érje tartós, közvetlen napsütés, egyrészt az erős UV-sugárzás, másrészt a napszúrás veszélye miatt. A szakemberek szerint ájulásos rosszullét esetén legjobb, ha hűvös, árnyékos helyen lefektetik a segítségre szorulót, hiszen így az átmeneti vérkeringési zavar hamar rendeződhet. Figyelmeztettek arra is, hogy a nagy melegben romlik az autóvezetők koncentrációkészsége, hosszabb a reakcióidő, nagyobb a balesetveszély.
A 30 Celsius-foknál magasabb nappali csúcshőmérséklet idején a rosszul tartott állatok rövid időn belül hőgutát kaphatnak, amely hosszú távon a pusztulásukhoz vezet, így a melegben az állatokat is óvni kell, például megfelelő mennyiségű friss ivóvíz biztosításával és árnyékos helyek kialakításával – figyelmeztetnek az állatvédők. Az Orpheus Állatvédő Egyesületnek a hőségriadó idején kiadott közleménye szerint a kutyák önszántukból soha nem mozognak a tűző napon a nagy kánikulában, ha mégis ezt kell tenniük, mindezt nehezebben viselik a nagyobb testű, sötét színű kutyák, mint a kisebb testű, világos színűek.
Még a fogaink is megsínylik
A krónikus gyulladásban lévő fogak a nagy melegben belobbannak, könnyebben feldagad az ember arca – mondta Joób-Fancsaly Árpád osztályvezető, egyetemi docens tegnap az M1-en. A Semmelweis Egyetem fogászati klinikájának osztályvezetője elmondta: ha a begyulladt fog panaszokat okoz, el kell távolítani, de a nagy melegre tekintettel fokozottan figyelni kell a hűtésre. A szakértő szólt arról is, hogy a fogszuvasodás továbbra is népbetegség, fontos lenne a rendszeres kontroll, mert azzal megelőzhető lenne a gyökértömés és a fogeltávolítás.