Mindszenty József bíboros, hercegprímás több szempontból erkölcsi iránytű volt a magyarság, valamint a világ számára is – mondta Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes a bíboros szobrának átadási ünnepségén hétfőn a Józsefvárosban.
Semjén Zsolt kijelentette, a bíboros iránytű volt a diktatúrák idején: kimondta, hogy mind a faji megkülönböztetésre épülő nemzetiszocializmus, mind az osztálygyűlöletre épülő szocializmus ellentétes a természet rendjével, a természetjoggal és különösen a keresztény tanítással.
– Az 1956-os forradalom és szabadságharc idején a hercegprímás Nyugat-Európa számára is iránytűvé vált, hiszen a forradalmárok és a bíboros szenvedése „felnyitotta a szemét” azoknak a nyugat-európai országoknak, amelyek csak egy lépésre voltak a szabadon választott kommunizmustól – mondta. Hozzátette: a bíboros missziós útjai során erkölcsi mércévé vált a diaszpórában élő magyarság számára is, látogatásainak hatása mind a mai napig érződik az anyaországtól elszakított magyar közösségek életében.

Kocsis Máté, VIII. kerületi polgármester és Erdő Péter bíboros leplezte le a szobrot
Semjén Zsolt szólt arról: évtizedeken át hangoztatott vád volt, hogy Mindszenty József illetéktelenül avatkozott a politikába. Csakhogy – mutatott rá a KDNP-s politikus – az 1937. évi 11. törvénycikk felsorolta az ország alkotmányos méltóságait, és ebben a sorban a hercegprímás az ötödik helyen állt, vagyis alkotmányos és állampolgári kötelességét teljesítette.
Kocsis Máté (Fidesz–KDNP), a VIII. kerület polgármestere úgy fogalmazott, Mindszenty József egész életében példát mutatott hitből, bátorságból és hazaszeretetből. Felidézte, a bíboros 1948-ban vált a kommunisták ellenségévé, amikor az egyházi iskolák államosítása után úgy rendelkezett: a papok és szerzetesek nem vállalhatnak állást az ateista és magyarellenes felfogást terjesztő intézményekben. Emiatt 1948 decemberében letartóztatták és életfogytiglani fegyházra ítélték, végül 1956-ban szabadult ki. Kocsis Máté elmondta, a bíboros 1949 és 1954 között a József utca és a Tolnay Lajos utca sarkán álló akkori ÁVH-s börtönben raboskodott, ezért állították fel itt a szobrát.
Mindszenty József egész alakos bronzszobrát, Hermann Zsolt szobrászművész alkotását Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek áldotta meg.