Nem a Transparency International az első, Soros Györgyhöz köthető szervezet, amely oknyomozó újságírók képzésében, támogatásában vesz részt.
A nemzetközi tőzsdespekuláns nevét viselő, működését a 2000-es évekig folytató alapítvány a kezdetektől fogva arra törekedett, hogy befolyást szerezzen a médiában. Erről tanúskodik például egy 1984-es bizalmas irat, amely a magyarországi Soros Alapítvány felállítása körüli tárgyalásokról tudósít.
Eszerint Soros leendő „forinttámogatásainak” kedvezményezettjei közül kiemelte a művészeket és az újságírókat. A 90-es évek újságjait fellapozva pedig olyan hirdetésekre akadtunk, amelyekben a Soros Alapítvány havi 20 ezer forintos (ez nem volt csekély összeg akkoriban) támogatással kecsegteti az oknyomozókat.
Azt írják: „A pályázat célja olyan újságcikkek és cikksorozatok megírásának elősegítése, amelyek alapos, pártatlan és igényes kutatómunkára épülnek, elfogultságtól és megalapozatlan véleményalkotástól, valamint pártpolitikai szempontoktól mentesek, csak színvonaluk és objektivitásuk alapján tartanak számot az olvasói érdeklődésre.”
Mint arról csütörtökön beszámoltunk, hasonló programot hirdetett immár ötödik alkalommal a Nyílt Társadalom Alapítványok hálózata által támogatott Transparency International.
Mentorprogramjuk és a Soros Alapítvány egykori pályázatai abban különböznek, hogy a Transparency a leendő újságírók szárnypróbálgatásait akarja segíteni, ezért a kiválasztottak olyan mesterektől leshetik el a szakma fogásait, mint az Index, a Magyar Narancs vagy a Népszava munkatársai.