Tízezer fogyatékossággal élő ember kap esélyt az önállóbb életre 2023-ig azzal, hogy a nagy szociális intézményekből kisebb, családias közösségekbe költözhetnek. Az úgynevezett kiváltási programra hét év alatt 77 milliárd forintot fordít a kormány.
Jelenleg 25 ezer fogyatékos és pszichiátriai beteg ember él intézményekben Magyarországon, közülük 21 ezren ötvenfősnél nagyobb otthonokban. A nagy, faluszéli, városszéli intézmények egy régi kor szemléletét tükrözik, azok lenyomatai, amikor még azt tartották, hogy a fogyatékos embereket a társadalmon kívül kell gondozni.
A kiváltási program első, hatmilliárd forintos forrású köre eredményes volt, 2016 elejéig 600 ember hagyhatott el nagy szociális intézményt. A nemrég indult második körben 22 milliárd forintból további 2500 fogyatékos ember előtt nyílik meg a teljesebb élet lehetősége, majd 2023 végéig további 7500 ember költözhet ki 55 milliárd forintból. A program elsősorban nem a nagy intézmények megszüntetéséről szól, nem arról, hogy nagy gettók helyett kis gettókat hozzanak létre.
A cél inkább az, hogy az uniformizált szolgáltatások helyett élhető, családias környezetet biztosítsanak az érintetteknek, továbbá közszolgáltatások, képzési és munkalehetőség vegye őket körbe.
Hasonló célok vezérlik a gyermekvédelemben hozott döntéseket is. Két és fél éven belül a kormány a még megmaradt 13 nagy létszámú gyermekvédelmi otthont is bezárja, és korszerű körülmények között helyezi el lakóikat, illetve szorgalmazza nevelőszülőkhöz kerülésüket.
A gyermekvédelmi szakellátás legfontosabb feladata, hogy a 23 500 állami gondozásban élő gyermek valóban életre szóló esélyt kapjon. Ennek legfontosabb eszköze a közösségbe ágyazás. Párhuzamos társadalmak helyett befogadó társadalmat hoznak létre, erről szól a városok szélén, a társadalomtól elkülönítetten létrehozott gyermekvárosok bezárása, a gyermekek elhelyezése 8-12 személyes lakásotthonokban vagy a családias körülményeket biztosító nevelőszülői szolgálatnál.
Az intézkedés révén az elmúlt időszakban állami gondozásba került tizenkét évesnél fiatalabb gyermekek már nem intézményekbe, hanem nevelőszülőkhöz kerültek.
A kormány ugyanis a gyermekotthonok felszámolásával párhuzamosan négyszázmillió forintot biztosít 2560, a rendszerbe újonnan belépő nevelőszülő kiképzésére, továbbá ötszázmillió forintot a már ezzel foglalkozók továbbképzésére. A nevelőszülői díjak mértéke néhány éve még 15 ezer forint körül volt, 2018-ban ez az összeg átlépte a 60 ezer forintot.