Összesen csaknem 310 millió forintot és a 2010. március 27-e óta esedékes késedelmi kamatokat kell megfizetnie a Szirbik Imre (MSZP) vezette szentesi önkormányzatnak két magántársaságnak (Pendola Ingatlanberuházó és Szolgáltató Kft. és Pendola Vagyonvédelmi Kft.) a Petőfi Szálló fejlesztésével kapcsolatban – erről döntött a napokban első fokon, nem jogerősen a Fővárosi Törvényszék gazdasági kollégiuma. Az önkormányzat köteles további 4,76 millió forint perköltséget megfizetni a vállalkozásoknak.
Mint arról beszámoltunk: az ügy szálai egészen 2007-ig nyúlnak vissza, amikor egy magántársaság, a Pendola Kft. és az önkormányzat közös céget hozott létre a Petőfi Szálló felújítására és hasznosítására. A Pendola Szentes Kft.-ben a város 10 százalék tulajdont kapott, míg a társaság 90 százalékot szerzett benne. A felek egy szindikátusi szerződést is aláírtak, abban a város vállalta, hogy 2007. november 30-ig beviszi az ingatlant apportként a közös cégbe. Ennek az volt az oka, hogy az önkormányzat nem tett be pénzbeli hozzájárulást a társaságba.
Zsohár Árpád, a Pendola Kft. tulajdonos ügyvezetője azt vállalta, hogy megkéri a bontási és az építési engedélyeket és elvégzi a bontási munkálatokat, amit meg is tett. A Szirbik Imre-féle vezetés azonban nem apportálta a Petőfi Szállót a cégbe, sőt engedélyt is csak jóval később kért erre a kulturális ügyekért felelős minisztertől.
Zsohár Árpád korábban ezzel kapcsolatban azt mondta: ez blokkolta a teljes fejlesztést, mert apport nélkül nem kapták meg a felújításhoz szükséges 3,5 milliárd forint hitelt. Hozzátette: így hiába lett meg a hivatalos építési engedély, és készült el az építési tervdokumentáció, a város miatt állt a fejlesztés. Mivel a város 2010 elejéig sem apportálta a Petőfi Szállót a Pendola Szentes Kft.-be, Zsohár Árpád kérte az önkormányzatot, hogy tételesen számoljanak el az addigi munkával.
– A polgármester kijelölt egy nyolc szakemberből álló bizottságot, amely felmérte és beárazta a munkát. Úgy kalkuláltak, hogy csak a bontási munkák ellenértéke 300 millió forint, a képviselő-testület ezt el is fogadta, amit később megpróbáltak letagadni – jegyezte meg korábban Zsohár, aki 2015-ben bírósághoz fordult.
A Fővárosi Törvényszék október 11-i ítéletében úgy érvelt: a bontási munkák elvégzésével a megmaradó, a város tulajdonában álló épület értéke növekedett, vagyis ezzel az önkormányzat gazdagodott. A bíróság ezért arra kötelezte a várost, hogy jogalap nélküli gazdagodás címén fizesse meg az összesen csaknem 310 millió forintot és a késedelmi kamatokat a két magántársaságnak. A Fővárosi Törvényszék az indoklásában kiemelte azt is, hogy Zsohár Árpád a vitás kérdéseket több alkalommal megkísérelte peren kívül rendezni, ez azonban a Szirbik által irányított város magatartása miatt nem vezetett eredményre.
Zsohár Árpád az ítélet ismeretében lapunkkal azt közölte: a perben megítélt 310 millió forint mellett hasonló nagyságrendet képvisel a késedelmi kamat. – Így a teljes összeg valójában jócskán meghaladhatja majd az 500 millió forintot – tette hozzá.
Az ítélethirdetés után a szentesi önkormányzat képviselő-testülete szombaton ülésezett, ahol a polgármester beszámolt a per alakulásáról. Az MSZP-s politikus az elsőfokú ítéletet méltánytalannak minősítette és jelezte: a részletes indoklást figyelembe véve fellebbeznek az ügyben. Antal Balázs Tibor fideszes frakcióvezető az ülésen úgy fogalmazott: a polgármester több száz millió forintos kárt okozott a város költségvetésének. A kormánypárti politikus kérte, hogy a polgármester vonja le a következtetéseket.