Magyarországon akár az összes egészségügyi közkiadás hatoda, azaz évi több száz milliárd forint kapcsolódhat az elhízással vagy túlsúllyal kapcsolatos betegségek kezeléséhez – közölték a hazai adatokat az európai elhízás elleni nap apropóján.
Halmy Eszter, a Magyar Elhízástudományi Társaság ügyvivő elnöke elmondta: a túlsúlyos betegek ellátási költsége összességében már néhány éve is meghaladta a 200 milliárd forintot, ami az egészségbiztosítási alap kiadásainak közel 12 százalékát, illetve a bruttó hazai termék 0,7 százalékát tette ki.
A betegek ezen felül legalább 22 milliárd forinttal járultak hozzá a kezelésükhöz. Az Európai Unió egészét tekintve sem jobb a helyzet: az elhízással összefüggő egészségügyi kiadások és a munkából való kiesés évente 70 milliárd eurót emésztenek fel.
Mint tegnapi lapszámunkban megírtuk, egy 2016-os OECD-felmérés szerint a magyar Európa legkövérebb nemzete, globálisan pedig az USA, Mexikó és Új-Zéland után a negyedik helyen állunk: a hazai lakosság 30 százaléka túlsúlyos, az elhízottak aránya pedig – a túlsúlyosokat is beleszámítva – ennek a duplája.
A Nemzetközi Édesítőszer-szövetség arra hívta fel a figyelmet, hogy az elhízás folyamatosan növekvő népegészségügyi kihívást jelent világszerte, amely minden korcsoportot érint.
Kialakulásának leggyakoribb okai között szerepel a mozgásszegény életmód és a túlzott kalóriabevitel kombinációja. Az elhízásnak és a súlyfeleslegnek közvetlen hatása van az egészségre és a várható élettartamra – kiemelten, ha gyerekkori elhízásról van szó –, valamint növeli a 2-es típusú diabétesz, néhány rákfajta, illetve az ízületi és izom-rendellenességek kockázatát.
Fontos tudni azonban, hogy tudatos életvitellel az elhízás legyőzhető. Kubányi Jolán, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének elnöke hangsúlyozta, hogy a mindennapos étrendbe bevezetett kisebb változtatások – például alacsony kalóriatartalmú ételek és italok választása – több edzéssel kombinálva, hatékonyan segít a testtömegkontrollban.
– Az édesített ételekben-italokban a cukrot alacsony kalóriatartalmú édesítőszerekkel helyettesítve csökkenthetjük a napi kalóriabevitelt anélkül, hogy megfosztanánk magunkat az édes íztől – tette hozzá a szakértő.