2018. június 25-én fogadta el az Európai Parlament LIBE Bizottsága a Sargentini- különjelentést, melynek vitájára szeptember 11-én kerül sor Strasbourgban. A jelentés számos pontban elítéli Magyarországot, többek között az illegális migráció kezelése miatt. A kritikák megalapozottságáról pedig azóta heves vita bontakozott ki.
A Századvég friss felmérése a jelentés társadalmi megítélését vizsgálta.
A kutatásban résztvevők többsége a jelentés egyik lényegi pontjával sem értett egyet.
A legnagyobb ellenállást azzal szemben tanúsították a válaszadók (79 százalék), hogy Brüsszel uniós hatáskörbe helyezné annak megállapítását, hogy a tagállamokba érkező migránsok menekültek vagy gazdasági bevándorlók-e.
A magyar lakosság 70 százaléka nem ért egyet azzal, hogy az Európai Unió megakadályozza Magyarország büntetőjogi eszközökkel történő fellépését az illegális bevándorlást segítőkkel szemben. A válaszadók ugyanekkora arányban állnak ki a kötelező betelepítési kvóta ellen is.
A többség (56 százalék) nem ért egyet az illegális bevándorlók harmadik, biztonságos országba történő visszaküldésére vonatkozó kritikákkal, és végül azzal a kifogással sem, amely bírálja, hogy minden Magyarországra belépni kívánó bevándorlónak a tranzitzónában kell tartózkodnia az eljárása befejezéséig (55 százalék).
A Századvég telefonos kérdőíves közvélemény-kutatását 2018. augusztus 23. és szeptember 2. között végezte, amelynek során 1000 véletlenszerűen kiválasztott felnőtt korú személyt kérdezett meg CATI-módszerrel. Az elemzésben közölt adatok legfeljebb plusz- mínusz 3,1 százalékponttal térhetnek el a mintavételből fakadóan attól az eredménytől, amit az ország összes felnőtt lakosának megkérdezése eredményezett volna.
KOCSIS MÁTÉ: A SARGENTINI-JELENTÉSRŐL ORDÍT, HOGY BEVÁNDORLÁSPÁRTI
A Fidesz frakcióvezetője szerint ezt bizonyítja, hogy a jelentést javarészt Soros Györgyhöz köthető civil szervezetek és médiafelületek állították össze nyíltan bevándorláspárti brüsszeli politikusokkal.
Megjegyezte, a jelentést készítő európai parlamenti képviselő, Judith Sargentini olyan szervezetekkel egyeztetett, mint például A Város Mindenkié csoport, a MigSzol, az RTL Csoport és a 444.hu.