Azzal kapcsolatban, hogy sajtóhírek szerint a gyilkosságot a Magyar Nemzeti Arcvonal nevű hungarista szervezet egyik alapítója, Győrkös István követte el, Póczik Szilveszter, az Országos Kriminológiai Intézet tudományos főmunkatársa az M1 aktuális csatorna szerda esti műsorában azt mondta: Győrkös István „régi vendége az igazságszolgáltatásnak”, már 1989-ben is büntetőeljárás indult ellene, és a fegyvertörvény megsértése később is felmerült vele kapcsolatban.
Közölte: a férfi saját állítása szerint 1956 után rövidebb börtönbüntetést töltött le, és „nyilas cellatársai győzték meg” ennek az eszmének a képviseletéről. Ezt követően Győrkös István folyamatosan képviselte a „neonáci” ideológiát, 1989-ben megalakította a Magyar Nemzetiszocialista Akciócsoportokat, a Magyar Nemzeti Arcvonal elődszervezetét, és „gyakorlatilag benne volt a keze” mostanáig minden ehhez kapcsolódó szervezkedésben.
Ehhez járult hozzá – folytatta – egyfajta kiképzési tevékenység, Győrkös István Bőny közelében található birtokán évről évre neonáci kötődésű fiatalok részben ideológiai, részben harci kiképzése folyt.
Gyarmati István biztonságpolitikai szakértő szerint amikor egy ilyen embert, akiről azt feltételezik, hogy éles lőfegyvereket tart a házában, megközelítenek, nem szabad olyan helyzetet teremteni, hogy az illető lelőhessen egy rendőrt. Póczik Szilveszter hozzátette: Győrkös István a helyi vadásztársaság tagja volt, legálisan tartott vadászfegyvert.
Gyarmati István szerint nem öngyilkos akart lenni az elkövető, mert ha az akart volna lenni, nem rejtőzik el a házban, miután lelőtte a rendőrt. Értékelése szerint ez ideológiailag motivált tett volt, az elkövető megpróbálta elkerülni a letartóztatást. Póczik Szilveszter megjegyezte: a tettes összeesküvőnek gondolja magát, erre Gyarmati István úgy reagált, a férfi úgy érzi, hőstettet követett el.
Szerda reggel gépkarabéllyal adott le öt-hat lövést Bőnyben egy idős férfi, és megölte Pálvölgyi Péter őrnagyot, a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda kiemelt főnyomozóját.
A meggyilkolt férfit, aki huszonöt éve szolgált a rendőrség kötelékében, Pintér Sándor belügyminiszter hősi halottá nyilvánította és alezredessé léptette elő.