Szülő és ügyvéd jelenléte nélkül állítottak elő és hallgattak ki egy 14 éves, enyhén értelmi fogyatékos fiút a Szolnoki Rendőrkapitányságon, ezáltal súlyos visszásságra került sor – közölte jelentésében az alapvető jogok biztosa. Székely Lászlóhoz azzal a panasszal fordult egy édesanya, hogy kiskorú fiát a rendőrök megverték és ezzel arra kényszerítették, ismerjen be egy bűncselekményt. Az ombudsman vizsgálatot indított az ügyben, a beadvány bántalmazásra vonatkozó részét pedig elküldte a Központi Nyomozó Főügyészségnek.
A rendőrség szerint a gyermeket szóban idézték be, majd bekísérték a rendőrségre. Az édesanya azonban nem tudott az idézésről, a bekísérésről, holott a büntetőeljárási törvény rögzíti, hogy a szülőt minden esetben értesíteni kell, és jelen kell lennie a kihallgatáskor.
A biztos megállapította, hogy a rendőrök megsértették a gyermek legjobb érdekének megfelelő eljárás elvét, valamint a tisztességes eljáráshoz való jogát.
– A rendőrök arra hivatkoztak, hogy a gyermek kihallgatása halaszthatatlan volt, ám ez sem indokolja a szülő beleegyezésének hiányát – hangsúlyozta Székely László.
Az ombudsman arra is felhívja a figyelmet, hogy a törvényi szabályok alapján jelentős a különbség a tanúkénti, illetve a gyanúsítotti kihallgatás közt. Ha például a gyermeket gyanúsítottként hallgatták volna ki – különösen a védő és a szülő jelenlétében – meg is tagadhatta volna a vallomástételt. Székely László szerint nem zárható ki, hogy a rendőrség tanúkihallgatás formájában valójában gyanúsítotti kihallgatást végzett, hogy eredményesebben jusson információhoz.
Bár az ombudsman erre nem tért ki a jelentésében, a Szolnoki Rendőrkapitányságnak gyermekmeghallgató szobáról is gondoskodnia kellett volna, 2013 óta ugyanis ezt kötelezővé teszi az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK).
A Police.hu-n bárki számára hozzáférhető dokumentum szerint minden helyi nyomozó hatóságnál elérhetőnek kell lennie egy ilyen helyiségnek, hogy itt hallgassák ki a 14 évnél fiatalabbakat. Az ORFK azt is előírja, hogy jelöljenek ki egy mentort, akinek részt kell vennie a gyermekmeghallgató szoba használatáról és a gyermekkel való kommunikáció módjáról szóló továbbképzésen.
Az alapvető jogok biztosa felkérte a megyei rendőrfőkapitányt és főügyészt, hogy intézkedjenek: ne ismétlődhessenek meg hasonló esetek.