Legkorábban március végére juthat el a Magyar Nemzeti Arcvonal (MNA) politikai, illetve külföldi kapcsolatait elemző belügyi vizsgálat arra a szintre, hogy az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága ismét napirendre tűzheti a témát – tudta meg a Magyar Idők. Ismeretes: november 8-án a nemzetbiztonsági, valamint a honvédelmi és rendészeti bizottság együttes ülésen hallgatta meg Pintér Sándor belügyminisztert, aki akkor elmondta: az első harmadánál tart az MNA és más paramilitáris szervezetek ügyében folyó vizsgálat. Hozzátette, hogy április elején ismételten számot adnak arról, hol tart az eljárás.
A tárcavezető kijelentette: bizonyíték még nincs, de jelek vannak arra, hogy a magyarországi félkatonai szervezeteknek vannak politikai kapcsolataik. Ezek között vannak külföldiek is. Sajtóinformációk szerint ugyanis az orosz katonai hírszerzés (GRU) embereivel kapcsolatba került a magyar hungarista szervezet. Legutóbb december végén a The New York Times cikkezett erről. Mint írták, évente akár ötször is megfordulhattak Bőnyben a GRU emberei, akik az október 26-án rendőrökre támadó, egy főtisztet megölő idősebb Győrkös Istvánnal és az MNA tagjaival együtt hadijátékokon vettek részt 2010 és 2012 között. A GRU-ügynökök célja a szervezethez köthető hungarista portál, a Hídfő megszerzése volt, amelyet aztán Moszkva az érdekeinek megfelelő álhírek terjesztésére használt fel. Végül meg is szerezték a portált, amit ma egy orosz szerverről üzemeltetnek.
Információnk szerint az orosz „érdeklődésnek” is köszönhető az MNA 2012-es kettészakadása. Az oroszok állítólag támogatták id. Győrköst a Thürmer Gyula vezette Munkáspárthoz való közeledésében, ezt azonban az MNA borsodi hungaristái egyenesen vérlázítónak találták. Ekkor dobta be valaki az „MNA-köztudatba”, hogy id. Győrkös környezetében „pénzek tűntek el”, és bár semmi sem bizonyította a sikkasztást vagy hűtlen kezelést, szétestek a hungaristák. A borsodiak MNA néven, id. Győrkös pedig MNA-2012 néven működtette tovább saját szervezetét. A hungarista elvek alapján közben tovább folytatódtak a katonai kiképzések mindkét szervezetnél.

A félkatonai szervezetek tevékenységéről áprilisban adhat számot ismét a Belügyminisztérium
Még az oroszok előtt németekkel is kapcsolatba került az MNA. 2009 szeptemberében arról cikkeztek Németországban, hogy az id. Győrköshöz köthető Vándorsólyom természetjáró egyesület bőnyi kiképzőtáborában németek is részt vettek. A téma egyik szakértője, Vágvölgyi B. András közlése szerint a neonáci, ám legális NPD ifjúsági szervezetének akkor 22 éves tagja, Thomas Baumann vezette el a berlini Junge Welt újságíróját Győrkösékhez. Id. Győrkös a botrány kirobbanása után egy magyar lapnak tagadta németek kiképzését Bőnyben. Ugyanakkor figyelemre méltó, hogy a hungarista vezért még 1993-ban kitiltották Ausztriából, miután az országon keresztül akart eljutni Németországba, hogy felvegye a kapcsolatot a neonácikkal.
A magyar politikusok 2009-ben már biztosan tudtak a hungaristákról. Gulyás József, a parlament nemzetbiztonsági bizottságának egykori SZDSZ-es tagja 2009 májusában napirend előtt egyebek mellett arról beszélt: „A nyíltan neonáci Nemzeti Arcvonal [értsd: MNA] (…) arról értekezik, hogy (…) beépültek a nemzetbiztonsági szolgálatok, a rendőrség testületeibe.” Gulyás szóba hozta a Tettre Kész Rendőrök szakszervezetét, amelynek akkor 5200 tagja volt, a teljes állomány tíz százaléka, és hogy a szakszervezet főtitkára a Jobbik pártlistáján indult az EP-választásokon. (Szima Juditot a közelmúltban ítélték el – jogerősen öt év letöltendő börtönt kapott sikkasztás miatt.) Arról nem tudunk, hogy a honatya felszólalását vizsgálat követte volna az MNA beépüléseiről. Ma már azonban tudható, hogy az MNA nyári táboraiban volt elitkatonák, valamint rendőrök vezették a harcászkodást, illetve oktatták a fegyverforgatást.
Az egyelőre csak véletlen egybeesésnek tűnhet, hogy a Jobbikban és tanácsadói között számos nagy tapasztalatú, speciálisan kiképzett volt katona és rendőr lelhető fel. Kapcsolatok azonban vannak. A soraiban jobbikos politikusokat is tudó Betyársereg vezetője, Tyirityán Zsolt korábban többször is kijelentette, hogy Vona Gábor Jobbik-elnököt nagyon jó barátjának tekinti. Tyirityán pedig id. Győrköst példaképének tartja. Ifj. Győrkös István ugyanakkor Vonával egy társaságban szerepelt egy iráni követségi fogadáson. Érdemes megjegyezni: a szintén vizsgálat alatt álló Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom alapítója, egykori vezetője, Toroczkai László ma a Jobbik alelnöke, jelenlegi társelnöke pedig Zagyva György Gyula, a Jobbik volt országgyűlési képviselője.