Már 2012-es megalakulása idején is aggályosnak tartották és élesen bírálták észak-amerikai elemzők a Nyílt Kormányzati Együttműködést. Például Alexander Savchenko, a Strategic-culture.com alapítvány elemzője szerint a kormányzati áttekinthetőséget célul kitűző Nyílt Kormányzati Együttműködés (Open Government Partnership, OGP) valójában egy olyan kártékony vírushoz hasonló, amelyet egy jó szándékú programba rejtve telepítenek fel az OGP-be belépő tagországokra.
A nemzetek így a Soros Györgyhöz köthető civil szervezeteken keresztül a spekuláns kiszolgáltatottjává válnak. A szerző szerint ugyanis az együttműködéshez csatlakozó államok látszólag a korrupció felszámolására tesznek erőfeszítéseket, valójában azonban később akaratlanul is az Egyesült Államok informális nyomásgyakorló szervezeteinek befolyása alá kerülnek. A cikk szerint részben ezek a szervezetek bukkantak fel például az arab tavasz néven elhíresült forradalmak körül is, amelyek vérontásba torkollottak, miközben az USA növelhette befolyását az érintett országokban fellelhető természeti kincsek felett.

A milliárdoshoz kötődő álfüggetlen szakértők mondanak ítéletet a tagországok korrupciós helyzetéről
Az elemzés szerint az ördög a nyilatkozat részleteiben rejlik: az iratban lefektetettek szerint az OGP-hez csatlakozó nemzetek nagyrészt önállóak maradhatnak és maguk hozhatnak döntéseket, azonban a dokumentum egyik kísérőpasszusa kimondja: ahhoz, hogy valaki részt vehessen az együttműködésben, a kormányoknak négy kiemelt területen (például az adózási rendszer átláthatósága, az információ elérhetősége) bizonyos objektív mutatóknak kell megfelelniük. A folyamatot azonban Soroshoz kötődő „független szakértők” bírálják el, pontozzák, s az eredmények alapján felszólíthatják a nemzeti kormányokat a szükséges lépések végrehajtására. A lap szerint bár az egyezmény négy kulcsterületének egyike sem kifogásolható, gyanús és aggályos, hogy a döntőbíráskodás jogát is a függetlennek beállított szakértőkre bízták.
A portál elemzője kiemeli azt is: az OGP alapítói a szervezet egyik alegységének élére Julie McCarthyt nevezték ki, aki előbb a Soros György alapította Nyílt Társadalom Alapítványokban dolgozott, később pedig igazgatója lett egy másik Soros-szervezetnek, a Revenue Watch Institute-nak. Az OGP bizottságában a szerző szerint számos, Soros György által finanszírozott civil szervezet (például a Freedom House, az Amnesty International) található. A szerző szerint az egyezmény tagországai azt kockáztatják, hogy felhatalmazást adnak országuk ügyei felett a „független szakértőknek”, akiket a spekuláns civil szervezetein keresztül delegált az OGP igazgatóságba.
Magyarország 2012-ben lett tagja a Nyílt Kormányzati Együttműködésnek, a napokban pedig a kormány bejelentette: kilépünk belőle. A döntést a külügyi tárca azzal indokolta, hogy a szervezet elferdíti a tényeket, s a jó kormányzati gyakorlatok megvitatása helyett egyes országok megleckéztetésének terepévé vált. Hozzáfűzték: a jelentésekben a Magyarországot folyamatosan bíráló, úgynevezett civil szervezetek véleménye megjelent, a kormányzati választ azonban figyelmen kívül hagyták. A kilépés hírére össztűz zúdult a kormányra, amelyen az ellenzék a korrupció elleni küzdelmet kéri számon.
Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter tegnap kérdésünkre a Kormányinfón azt mondta: a belépéskor az volt a reményünk, hogy ez egy olyan szervezet, ahol a tagokkal korrektül bánnak, s a magyar kormány elmondhatja saját álláspontját egy-egy ügyben. Kiemelte: egy jelentés akkor korrekt, ha annak a véleményét is leírják, akiről a jelentés szól, ezt a lehetőséget azonban Magyarországtól megtagadták.