Ma jelenik meg a Simicska Lajos érdekeltségében álló Heti Válasz utolsó nyomtatott száma, a hetilap a jövő héttől csak elektronikus formában lesz elérhető – jelentette be Borókai Gábor.
A lap főszerkesztő-lapigazgatója vezércikkben tudatta: mivel a tulajdonos már nem tudja vagy akarja finanszírozni a lapot, új befektető pedig nem jelentkezett, a kiadó csődeljárást kezdeményezett, hogy legyen idő a gazdasági helyzet rendezésére. Mint írta, az elmúlt héten egy amerikai republikánus üzletember mondott le a választások után eladósorba került lap megvásárlásáról, mert „a kormányzati bojkottal veszteségessé tett újság nem fordítható termőre az erős politikai ellenszélben”.
Borókai szerint a lap az úgynevezett G-nap – 2015. február 6. – után szorult helyzetbe került, mivel Simicska súlyosan összekülönbözött a miniszterelnökkel. Próbáltuk meggyőzni a tulajdonost, hogy adjon túl rajtunk, de ő többszöri kérésünkre is nemet mondott – közölte a főszerkesztő, aki arra is kitért, hogy a 2007 és 2015 között nyereséges újság a vásárlóközönsége 20, a hirdetési bevételei 80 százalékát veszítette el.
Mint ismert Simicska sajtóportfóliója a G-nap után a Fidesz ellen fordult.
Miután az érdekeltségében álló Magyar Nemzet, a Hír TV és a Lánchíd Rádió vezérkara a tulajdonos Orbán Viktor kormányfőt gyalázó kijelentése után lelkiismereti okokra hivatkozva lemondott, a vállalkozó 180 fokos fordulatot követelt meg a médiumok élére kinevezett új vezetőktől.
A lap és a televízió ezután támadások sorát indította a miniszterelnök, valamint a kabinet ellen, és a rasszista, antiszemita retorikájáról elhíresült Jobbikot kezdte támogatni. A lap olvasottsága ezután rohamosan csökkent, és elpártoltak a hallgatók az ugyancsak Simicska érdekeltségében álló Lánchíd Rádiótól is.

A milliárdos tulajdonos financiális okokra hivatkozik
Fotó: Mirkó István
A vállalkozó által favorizált Jobbik az április 8-i országgyűlési választáson Simicska várakozásaihoz képest mélyen alulteljesített, a Fidesz–KDNP pedig – immár harmadik alkalommal – kétharmados győzelmet aratott. Simicska két nappal a választás után financiális okokra hivatkozva bezárta a Magyar Nemzetet és a Lánchíd Rádiót, a televíziónál pedig leépítésekről határozott.
A Hír TV-től közel ötven munkatársat rúgtak ki, köztük olyan ismert műsorvezetőket, mint Szöllősi Györgyi, Veiszer Alinda, Péterfy Judit és Pataki Enikő. A televízió nézettsége már a G-napot követően is elképesztő mértékben csökkent, amin az sem segített, hogy Simicska szerződtette az ATV-től „igazolt” Kálmán Olgát, akinek Egyenesen című műsorára egyre kevesebben kíváncsiak. Az adás a nyilvánosságra került adatok alapján június 1-jén – amikor a műsort Bodacz Balázs vezette – mindössze valamivel több mint 44 ezer nézőt vonzott.
A vállalkozó piacra dobta a Hír TV-t is, amelynek lehetséges vevői között szakmai pletykák szerint felbukkant az EU által finanszírozott, lyoni központú Euronews, aminek azért lehet valóságalapja, mert így az uniónak nagyobb lenne a médiabefolyása hazánkban. A Magyar Nemzet megvásárlására korábban bejelentkezett a tekintélyes örökséggel rendelkező Ungár Péter, az LMP elnökségi tagja, azonban néhány tárgylás után a felek elálltak az üzlettől, így a lap újaindításának ötlete semmisé vált.
Az indok, miszerint Simicska azért szüntette meg a bosszú eszközeként felhasznált médiumait, mert már nincs pénze a működtetésükre, valótlanságnak bizonyult.
Az igazság ezzel szemben az, hogy a vállalkozó számára is világossá vált: piaci alapon egyik médium sem képes megélni, pedig a tulajdonosnak volna miből fenntartani és működtetni azokat.
A Hír24 által a közelmúltban közölt összeállításokból kiderül, hogy a Simicska érdekeltségében álló különböző gazdasági vállalkozások igen jelentős profitot könyvelhettek el az elmúlt két esztendőben is. A növénytermesztéssel, állattenyésztéssel és vadgazdálkodással foglalkozó, mosonmagyaróvári székhelyű Lajta-Hanság Zrt. tavaly 3,6 milliárd forint nettó árbevételhez jutott, de jól működik a tejtermelésre és állattenyésztésre szakosodott Szombathelyi Tangazdaság Zrt. is.
Utóbbi társaság 2017-ben 400 millió forinttal tudta növelni nettó árbevételét az előző évhez képest, ami így 1,9 milliárd forintra emelkedett, adózott eredményük pedig a 2016-ban regisztrált 14,6 millió forintról 2017-re már 205 millió forintra emelkedett.
Eredményes évet könyvelhetett el a Sárvári Mezőgazdasági Zrt. is, miután 2017-ben 3,2 milliárdos nettó árbevételre tett szert, ami 700 millióval több, mint 2016-ban, és az összeg jó része – 2,9 milliárd forint – belföldi tevékenységből származik.
Eredményt produkált a növénytermesztéssel, valamint állattenyésztéssel foglalkozó Mezort Zrt. is. A cég nettó árbevétele 2016-ban 1,7 milliárd, tavaly pedig már 2,4 milliárd forint volt, de jól prosperált a Dél-Pest Megyei Mezőgazdasági Zrt. is, amely 2017-ben 5,2 milliárd forint nettó árbevételt produkált.
A portálon június elsején megjelent cikk szerint Simicska plakátcégei is több száz milliós bevételt termelnek, a vállalkozó többmilliárdos állami megrendeléseket kap egy korábbi, hosszú távú szerződés révén a Szerencsejáték Zrt.-től, de 45 milliárd forintnyi állami pénz jutott az M4-es autópálya munkálataival összefüggésben az érdekeltségében álló Közgép Zrt.-nek is.