Selmeczi Gabriella leszögezte: az Európa előtt álló demográfiai kihívásokra minden országnak magának kell megtalálnia a választ.
Elfogadható, ha más országok a migrációval próbálják ellensúlyozni a népességfogyást, de Magyarországnak határozott és – több eredményét tekintve – sikeres családpolitikája van: a munkaalapú társadalomra építve támogatja a gyermekvállalást – tette hozzá.
A politikus alaptézisnek nevezte, hogy a családpolitika nem egyenlő a szociálpolitikával, mert nem csak azokat kell támogatni, akik nehezebb helyzetben vannak.
A cél az, hogy a „vágyott”, a tervezett gyerekek megszülessenek minden családban, a feladat pedig az, hogy ezt újabb, a családokat, a fiatalokat támogató intézkedésekkel is elősegítsék – mondta Selmeczi Gabriella.
Utalt arra, hogy Orbán Viktor miniszterelnök a napokban jelentette be, hogy 2018 a családok éve lesz, és így jövőre újabb, a gyermekvállalást támogató intézkedések várhatóak.
A bizottsági elnök elmondta, a kormányzati családpolitika három pillérre épít: a megélhetési költségek csökkentésére, arra, hogy a gyerekvállalás ne jelentsen egyet a szegénység vállalásával, valamint arra a célkitűzésre, hogy a közgondolkodásban értékelődjön fel a gyerekvállalás.
Fontosnak nevezte, hogy ne a politikusok döntsenek a családok helyett arról, hogy nekik „mi a jó”. Szerinte a politikusok feladata az, hogy szabad választást, minél több lehetőséget kínáljanak a családoknak, a szülőknek, akik így majd maguk dönthetnek például arról, hogy a gyereknevelés mellett akarnak-e, és ha igen, mikortól és mennyi időt dolgozni.
Selmeczi Gabriella hangoztatta: védeni kell az életet, a nő és férfi kapcsolatán alapuló házasságokat, a családot, amelyre az egész társadalom épül, mert ez alapozza meg a fenntartható jövőt. Szerinte a családok megerősítésében össze kell fognia az egész társadalomnak.
A politikus ismertette az elmúlt hét-nyolc évben hozott, a családokat segítő kormányzati intézkedéseket, országgyűlési döntéseket. Egyebek mellett azt emelte ki, hogy Magyarországon a három, vagy annál több gyermeket nevelő családok gyakorlatilag nem adóznak, és akár 25 millió forint, részben vissza nem térítendő állami támogatást kapnak a lakásépítéshez vagy vásárláshoz, továbbá a közétkeztetés, a tankönyvellátás szinte minden gyereknek ingyenes.
Beneda Attila család- és népesedéspolitikáért felelős helyettes államtitkár, aki Novák Katalin családügyekért is felelős államtitkár helyett és nevében tartott előadást, azt mondta: a demográfiai kérdés egész Európát érinti, és az – utalt Orbán Viktor szavaira – „nem egy probléma, hanem a probléma”.
Úgy vélte, jól látható, hogy az összes fontos, Európa előtt álló kérdésben, így a családpolitikában, a demográfiában vagy a migrációban a visegrádi országok gondolkodása érettebb, bölcsebb, mint sok más országé. Szerinte ezek az országok az elmúlt 50-60 év tapasztalatai miatt tudnak kiérleltebb válaszokat adni a társadalom és az élet nagy kérdéseire.
A javuló demográfiai adatokat ismertetve közölte, az 1,23-as, a gyermekvállalási kedvet jelző termékenységi arányszámot az elmúlt 6-7 évben sikerült 20 százalékkal, 1,49-re növelni, bár – tette hozzá – még távol van a cél. Jelezte: a kormány demográfiai csomagjában az áll, hogy 2030-ra szeretnék elérni a 2,1-es arányszámot.
Arról is beszélt, hogy Európában – GDP arányosan – Magyarországon költik a legtöbb forrást családtámogatásra, ez jelenleg 4,8 százalék, és több mint kétszerese annak, mint amennyit 2010-ben fordítottak erre.
4-es parlamenti bizottságok: erősíteni kell az uniós családpolitikát!
A V4-ek családpolitikai ügyekkel foglalkozó parlamenti bizottságainak képviselői egyetértenek abban, hogy erősíteni kell az uniós családpolitikát, és abban is, hogy nem a migráció a megoldás a népességfogyásra – mondta az Országgyűlés népjóléti bizottságának fideszes elnöke azt követően, hogy az Országházban tartott csütörtöki találkozójuk után közös nyilatkozatot adtak ki.
Selmeczi Gabriella szerint ma „Brüsszel nem igazán családbarát politikát folytat”. Közölte, a konferencián nyomatékosan hangot adtak annak, hogy a család a nő és férfi kapcsolatán alapul, ahogy az a magyar alaptörvényben is szerepel, és annak is, hogy elutasítják a „gender programot”. Hozzátette: a delegációk is egyetértettek abban, hogy „biológiai nemek vannak”. Közölte, a konferencián elhangzott: elutasítják a „gender program” részeként azt, hogy vannak társadalmi nemek. Elmondta, a záródokumentumot megküldik az Európai Unió 28 országa parlamentjeinek.
A Selmeczi Gabriella által konstruktívnak jellemzett rendezvényen megvitatták, hogy Lengyelország, Csehország, Szlovákia és Magyarország milyen családpolitikai válaszokat ad arra, hogy egyre kevesebb gyerek születik. Elmondta, konferencián egyetértettek abban, hogy a V4-ek országaiban „a demográfiai helyzet nem jó, javítani kell rajta, tennünk kell valamit”. Egyetértettek abban is, hogy a bevándorlás helyett „egy jó családpolitika” lehet a megoldás a népességfogyásra.
Elmondta, a V4-ek feladatuknak tekintik, hogy Brüsszel figyelmét felhívják, az uniós jogalkotást pedig olyan irányba tereljék, hogy Európában erősödni tudjon a családpolitika. Gyengének érezzük az EU-ban a családpolitikai eszközöket, ezért egyetértettünk abban, hogy feladatunk a családpolitika erősítése – fogalmazott a házigazda.
Selmeczi Gabriella a V4 országok közös érdekeiről szólva örömét fejezte ki, hogy sikerült elkerülni, hogy a más országban dolgozó uniós állampolgároknak járó családtámogatásokat csökkentsék. „Kijelentettük, hogy nem vagyunk másodrendű állampolgárok, büszkék vagyunk a szaktudásunkra és a munkánkra, és az egyenlő bánásmód elvét alapvetőnek tartjuk a Kelet- és Közép-európai munkavállalók esetében” – mondta.
Kitért arra is, Kövér László házelnök meghívását tolmácsolta a Budapesten járt delegációtagoknak, akiket március 1-jén és 2-án ismét várnak a magyar fővárosba a V4-ek házelnöki találkozójára.
A négy ország parlamenti képviselői a dokumentum aláírása után egyebek mellett örömüket fejezték ki, hogy közösen is elkezdtek foglalkozni a mindenre kiterjedő demográfiai válsággal.
Arról beszéltek, hogy Budapestről Európának olyan gyógymódot ajánlanak, ami a családon alapul, és reményüket fejezték ki, hogy ezt a hangot Európa más fővárosaiban is meghallanák.