Elmondta: Európa főleg nyugati felén vannak sokan, akik nem ismerik a történelem e szeletét, ennek megfelelően angol, francia, német, lengyel, szerb és szlovák nyelven készítik el a kiállításokat.
Szólt arról is, hogy a második világháború után nyolcszázezer honfitársunkat érintette e meghurcoltatás, negyedük sosem tért vissza a táborokból. A testület célja az, hogy minden olyan településen, ahonnan elhurcoltak embereket, emléket állítsanak az áldozatoknak – mondta, példaként említve, hogy november közepén avatnak négyezer nevet tartalmazó emléktáblát a fogságba hurcoltak útjának egyik fontos állomásán, a kárpátaljai Szolyván.
Úgy gondoljuk, hogy a huszadik századi diktatúrák áldozatai között nincsen különbség, és fontos feladatunk minden diktatúra áldozatára emlékezni, főleg azokra, akik ennek az erőszaknak az áldozataként az életüket is kellett, hogy adják – fogalmazott Rétvári Bence.
Az államtitkár jelezte: a legutóbb kiírt körben 800 millió forint értékben érkeztek pályázatok, „ezeknek a többségét igyekszünk támogatni is”; a Gulág tragédiáját bemutató eszközként említette, hogy a fiatalok számára képregényt készítenek, barakk- és vagonkiállítás indul útjára az országban, a dokumentumfilmek mellett kétrészes játékfilm és zenemű is készül a témáról.
Az államtitkár beszámolt arról is: a bizottság civil keretéből a nyáron 23 rendezvény és 17 emlékműállítás anyagi hátteréhez járult hozzá, a pénteki ülésen pedig arról határoztak, hogy még az idén 43 rendezvényt, 42 kiadványt, filmet és 39 emlékhely-létrehozást támogatnak
Kovács Emőke, a Gulág Programiroda szakmai vezetője a sajtótájékoztatón elmondta, a barakktárlatot számos rendhagyó történelemóra kíséri, de szólt arról is, hogy országos tanulmányi versenyt hirdettek, amelyre 12. évfolyamos diákok háromfős csapatait várják.
Közölte: a verseny első két fordulóját online formában rendezik meg, az utolsón pedig jövő januárban mérhetik össze tudásukat a csapatok, az emlékév kapcsán pedig több ezer iskolába juttatták el Sára Sándor Gulág-filmjét.