Kedd hajnalban többen – Nyakó István szocialista politikus és egy néhány fős, biztonsági emberekből álló társaság, valamint Erdősi Lászlóné, a herceghalmi polgármester felesége – várakoztak a Nemzeti Választási Iroda (NVI) épületénél. Nyakó elmondása szerint bár a hölgy egy órával utána érkezett a helyszínre, a már korábban ott várakozó biztonságiak előreengedték a nőt. Az MSZP-s politikus az Indexnek hozzáfűzte: ő maga azért nem juthatott be a nő előtt, mert a „kopaszok” – akik egyébként korábban érkeztek, így a sorban az MSZP-s politikus előtt voltak – elállták az útját. A televíziós felvételek alapján azonban Nyakót senki sem akadályozta abban, hogy elsőként adja be népszavazási kezdeményezését, ennek ellenére Erdősiné előtte nyújtotta be a boltbezárásra vonatkozó hasonló dokumentumot.

Erdősi Lászlóné elsőként adta be a kezdeményezését
Mint kiderült: Erdősi Lászlóné Erdősi László András herceghalmi polgármester felesége. Férje 2010-ben a Fidesz jelöltje volt, 2014-ben függetlenként indult a párt embere ellen, mert mint a 444.hu közölte, Erdősiék nagyon összevesztek a Fidesszel.
Az NVI csak érkezési időpontot tartalmazó beadványt vesz át, az időbélyegző határozza meg, milyen sorrendben érkeztetik a dokumentumokat, ami meghatározza az elbírálás sorrendjét is. Mivel elsőként Erdősi Lászlóné kérdése érkezett be, ezért ha az megfelel a formai feltételeknek, az ő beadványát fogja a Nemzeti Választási Bizottság elbírálni. Az NVI elnökének öt napja lesz arra, hogy formai szempontból megvizsgálja az elsőnek beadott kérdést, és ha megfelel a jogszabályi előírásoknak, akkor az NVB elé terjessze. A Nemzeti Választási Bizottságnak pedig 30 napon belül kell döntenie a benyújtott népszavazási kérdés hitelesítéséről.
Nyakó István a történtek után bejelentette, panaszt tett az NVI-nél arra hivatkozva, hogy akadályozták jóhiszemű állampolgári jogának gyakorlásában. Tóbiás József, az MSZP elnök-frakcióvezetője szerint a Fidesz erőszakosan, a politikai terrorizmus eszközrendszerét felhasználva akadályozta meg ismét a népakarat érvényre juttatását a vasárnapi boltbezárással kapcsolatban. A pártvezető azon gyanújának is hangot adott, hogy a „Kubatov-féle Fradi Security” tagjai voltak jelen az esetnél.
Nem ismert a helyszínen állítólag hajnal óta jelen lévő, nagyjából tízfős férfitársaság jelenlétének oka, sem a megbízójuk személye. A Ferencvárosi Torna Club (FTC) közleményben jelentette ki, hogy az egyesület nem kíván politikai kérdésekben állást foglalni. A klub nem kért senkit arra, hogy bárkit szabad akaratában megakadályozzon – fogalmazott az egyesület, amely közölte, az NVI-nél tartózkodó férfiak a Fradi Security Kft.-nek, illetve a klubnak sem munkavállalói. Lapunk úgy értesült, a népszavazási beadvány leadásakor egyelőre nem tisztázott okból jelen lévő, feltehetően szolnoki lakhelyű férfiak semmilyen szerződéses viszonyban nem állnak a Fradival, és ha valamely mérkőzés biztosításában részt vettek korábban, akkor azt alvállalkozóként tették.
A Fidesz minden, a Nemzeti Választási Irodánál történt eseménnyel kapcsolatban megfogalmazott vádat visszautasít, ugyanakkor elítéli a történteket és a szocialisták botránykeltését – közölte a Fidesz-frakció az NVI-nél kedden történtekkel kapcsolatban. A Fidesz szerint a szocialisták képtelenek egy népszavazási kezdeményezést szabályosan beadni – amivel csak a teljes alkalmatlanságukról tettek ismételten tanúbizonyságot –, és nyilvánvaló, hogy csak a balhéban, a botránykeltésben érdekeltek. Gulyás Gergely, a kormánypárt frakcióvezető-helyettese azt mondta, a Fidesz semmilyen módon nem érintett az NVI épületénél történtekben. A népszavazásról szóló törvény valóban nem ideális, de a korábbi szabályozásnál mindenféleképpen jobb, hiszen az a jogállamisággal összeegyeztethetetlen módon lehetővé tette ellentétes tartalmú referendumok egyidejű megtartását – fogalmazott a Fidesz alelnöke.
Az üggyel kapcsolatban Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter az Indexnek úgy nyilatkozott: ha tényleg testi erővel akadályozták Nyakó Istvánt a népszavazási kérdés benyújtásában, a választási irodának ezt is figyelembe kell vennie. A demokrácia szempontjából az a lényeg, ha a nép népszavazást akar arról, hogy vasárnap nyitva vagy zárva legyenek-e az üzletek, akkor lehessen népszavazás – tette hozzá.
Tegnap este az MSZP tüntetést szervezett a választási iroda elé, amelyen néhány százan követelték a „népakarat” érvényesülését. A Demokratikus Koalíció (DK) elnöke pedig azt kezdeményezte, hogy „a demokratikus ellenzéki pártok” – a kétharmados szavazások kivételével – mindaddig bojkottálják a parlamenti üléseket, amíg az Országgyűlés meg nem változtatja a „népszavazásokat lehetetlenné tévő” szabályokat, és amíg a választási bizottsági tagok le nem mondanak tisztségükről. Gyurcsány Ferenc bejelentette: határozati javaslatot nyújtanak be, amelyben kezdeményezik, hogy az Országgyűlés írjon ki népszavazást a vasárnapi boltzár eltörléséről.
Lehet referendum a földárverésről
Megkezdődhet az aláírásgyűjtés az állami földek értékesítésének tilalmáról, miután a Kúria úgy döntött, hogy hitelesíti az erről szóló népszavazási kérdést. Azt Gőgös Zoltán (MSZP) magánszemélyként nyújtotta be. A Nemzeti Választási Bizottság tagjainak többsége tavaly november 30-án arra hivatkozva tagadta meg az aláírásgyűjtő ív hitelesítését, hogy a kezdeményezés a költségvetési törvényt érinti, megfogalmazása pedig nem teljesen egyértelmű.