– Úgy tűnik, azok, akiknek nem érdekük, hogy a diákok nyugodt körülmények között tudjanak tanulni, hanem abban érdekeltek, hogy minél nagyobb zűrzavart idézzenek elő, minél nagyobb politikai hecckampányt tudjanak felfűzni az oktatásügyre – vagy mondjuk ki világosan: az iskolákat a politikai küzdelmek színterévé kívánják változtatni –, most felhasználják a debreceni Ady Endre Gimnázium iskolaigazgatói pályázatát – mondta Pósán László, az Országgyűlés kulturális bizottságának elnöke egy tegnapi sajtótájékoztatón.
Hozzátette, hogy mindehhez pillanatok alatt csatlakoztak a balliberális médiumok is, amelyek azonnal ármánykodást és összeesküvést véltek felfedezni, pedig egyszerű szakmai döntésről volt szó, ahogy a többi, csaknem ötszáz iskola igazgatói kinevezésénél is szakmai döntés született.
Pósán László hangsúlyozta, hogy azok az erők, amelyek a Tanítanék Mozgalom égisze alatt politikai csatározások színterévé akarták tenni az iskolákat, újra alkalmat láttak a zavarkeltésben.
Mint mondta, azt a szempontrendszert ragadták ki, hogy egy korábbi iskolaigazgató helyett miért kell egy másikat megválasztani, aki ráadásul a Fidesz színeiben önkormányzati képviselő.
Tájékoztatása szerint azok a szempontok érdektelennek bizonyultak, hogy Türk László régóta iskolai igazgatói tapasztalatokkal rendelkezik, hosszú évek óta igazgatóhelyettes, és minden törvényi feltételnek megfelel.
– A két pályázó közül a fenntartó azt választotta, aki életkorából adódóan képes a teljes ötéves vezetői ciklust kitölteni. A 62 esztendős Rózsavölgyi Gábor ugyanis nem képes erre – magyarázta a kulturális bizottság elnöke. Pósán László arról is beszélt, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériumának közleménye szerint a döntésben komoly szerepet játszott az a tény, hogy a Debreceni Tankerület nem támogatta Rózsavölgyi Gábor pályázatát, mert a tavalyi és az idei tanévben a fenntartói törvényességi ellenőrzés során komoly hiányosságokat tapasztaltak.
Ezek közül a kulturális bizottság elnöke kiemelte, hogy a tankerület megállapítása szerint igen nagy arányú az elmaradt tanórák száma, ami fölött az igazgató nem hunyhat szemet.
– Volt olyan osztály, ahol egy hónapban a 22 magyarórából mindössze ötöt tartottak meg, vagyis a tanórák több mint kétharmada elmaradt egy olyan tantárgy esetében, amelyből érettségizniük kell a diákoknak.
Az első ellenőrzés idején felhívták Rózsavölgyi Gábor figyelmét a komoly hiányosságokra, majd a következő tanévben kiderült, hogy nem orvosolták azokat – emelte ki Pósán László, aki azt is fontosnak tartotta elmondani, hogy az iskola elleni tüntetést a balliberális pártok képviselői szervezik, akik hirtelen, egyik pillanatról a másikra kezdtek el foglalkozni a gimnáziummal.