Néhány héttel ezelőtt felmerült az ötlet, hogy a hamarosan elkészülő Magyar Zene Házában legyen a magyar rockzenének és a rocklegendáknak emléket állító kiállítás, egyfajta zenei pantheon is.
A Liget Budapest Projekt miniszteri biztosa, Baán László támogatásáról biztosította az ötletet és ígéretet tett arra, hogy lesz helye a Magyar Zene Háza Múzeumban a magyar rocklegendákról Székely András festőművész által elkészíteni vállalt festményeknek, és a várhatóan felajánlásra kerülő személyes relikviáknak, hangszereknek is. Ennek megfelelően Székely András már el is kezdett készíteni egy képet elsőként a magyar rockzene egyik ikonikus alakjáról, Póka Egonról.
A Hobo Blues Band hajdani legendás zenészével ebből az alkalomból készített interjút a 888.hu, többek között a személyes élettörténetéről, a magyar rockzene megítéléséről és az általa sikeresen vezetett Kőbányai Zenei Stúdió művészeti szakiskoláról kérdezték őt.
Póka Egon úgy vélekedik, hogy biztosan van létjogosultsága a rocklegendákról való méltó megemlékezésnek, arról nem is beszélve, hogy a történetíróknak, a krónikásoknak van történelmi felelősségük is, hiszen az emlékeket meg kell őrizniük.
– Ha a Magyar Zene Házában létrejön a kiállítás, akkor a most elszórtan meglevő kiállítási helyekről is érdemes lesz oda áthelyezni a meglévő anyagokat – mondta a legendás zenész, aki szerint például Radics Béla szobrát is itt lehetne elhelyezni, ugyanis jelen pillanatban annak a háznak a zárt udvarában van felállítva, ahol a fiatalon elhunyt „legnagyobb magyar gitáros” lakott, ami azt jelenti, hogy az ott lakó embereken kívül senki sem láthatja a szobrot.
– Jó szándékkal került oda, de az a hely nem méltó egy ilyen formátumú legendához – tette hozzá Póka Egon.
A basszusgitáros szerint megítélés kérdése az, hogy jól dokumentált -e a magyar rockzene története, ugyanis úgy vélekedik, hogy már 25 év távlatából is változhatnak a tények, úgyhogy van mit a helyére tenni és pontosítani.
Póka Egon az elhallgatott magyar rockzenéről szóló mítoszt nagyrészt amolyan városi legendának tartja.
-Van olyan zenekar, amely állítólag azért volt elnyomva, mert egyszer Pécsett felborítottak egy kukát. De ez a hír megjelent a sajtóban! Az viszont, hogy a szemem láttára agyba-főbe verték a rendőrök a Hobót Tatán, az nem volt érdekes. Mai szemmel visszatekintve finoman szólva megmosolyogtató, hogy bizonyos emberek miket mondanak, hogy mi minden történt velük a régmúltban, amikor valójában semmi nem is történt velük. Ezekkel szemben viszont, amit Radics Béla képviselt, vagy amit mi játszottunk a Hobo Blues Banddel, az valóban megtörtént – mondta a legendás együttes tagja.
Véleménye szerint a rockzene megzabolázhatatlan, de sok olyan hely, ami a rockzene bölcsője, otthona volt, mára már megváltozott.
-Most voltam Londonban, ami szerintem ebből a szempontból elesett!
– mondta Póka Egon.
A rockzenész felidézte, hogy negyven évvel ezelőtt járt ott először, amikor a brit főváros még a rockzene fellegvára volt, most azonban csak feketéket és burkába öltözött figurákat látott, mérhetetlen kosz és bűz volt mindenhol, ráadásul pont amikor ott voltak, akkor egy egész hónapig tartó Pride-őrületben is részük volt.
Arra a kérdésre, hogy vajon Magyarország hogyan változott, milyen lett mostanra Póka Egon így felelt:
– Szerintem Magyarország egyértelműen az előnyére változott. Én ma Magyarországot élhetőbb helynek tartom, mint a nyugat-európai világot.
– Nem vagyok egy ijedős fiú, de bevallom, hogy szerintem rossz érzés olyan helyeken mozogni, ahol bármelyik pillanatban joggal lehet aggódni amiatt, hogy azt találja ki valamelyik liberális idióta, hogy ő márpedig felrobbantja magát vagy elkezd lövöldözni. Ráadásul most már másolják is egymást.
-Aggódva várom, hogy mikor jön majd az újabb repülőgépes toronyháztámadás, mert az autós tömegbe hajtás már megvolt jó néhányszor, a felrobbantós is megvolt, de a jól bevált repülőgépes figurának az ismétlése még várat magára – tette hozzá Póka Egon.
A zenész szerint egyébként a a művészi pálya, az egy olyasvalami, amit nem lehet megvásárolni, ugyanakkor bízik abban, sőt hisz benne, hogy a rockzenének van jövője.
A teljes interjú elolvasható a 888.hu oldalon.
Póka Egon 1953. augusztus 19-én született Budapesten. Basszusgitáros, zeneszerző, 1978-tól 1993-ig a Hobo Blues Band tagja, 1997-től 2009-ig a P. Mobil tagja, jelenleg a Póka Egon Experience vezetője. A budapesti Kőbányai Zenei Stúdió művészeti szakképző iskola alapítója, igazgatója. 2012-ben a Magyar Érdemrend tisztikeresztje polgári tagozata kitüntetést vehette át.