Az alapítvány felajánlásának köszönhetően szeptembertől a diákok több mint 250 gimnáziumban és szakképző intézményben vehetik kezükbe Magyarország első pénzügyi-gazdasági tankönyvét. Az iskolák érdeklődése bizonyította, hogy az alapítvány által kifejlesztett tananyag valóban hiánypótló, és hozzájárul a köznevelés megújításához – hangsúlyozták.
A Pénziránytű Alapítvány 2016. április 28-án mutatta be a több mint egyéves intenzív fejlesztő munkával megalkotott, Iránytű a pénzügyekhez című középiskolai tankönyvet, ezen Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke létfontosságúnak nevezte, hogy a lakosság megtanuljon eligazodni a mindennapi pénzügyek világában. A Pénziránytű Alapítvány ennek érdekében hirdette meg, hogy a középiskolák a június 30-ig tartó időszakban – az első 40 ezer példány erejéig – ingyenesen juthattak a tankönyvhöz.
A rendelést leadó 251 iskola 60 százaléka hagyományos gimnázium, míg 40 százaléka szakképző intézmény. Az igénylők közt jelentős számban képviseltették magukat az országos rangsor élén álló iskolák, de számos egyházi fenntartású intézmény is élt a lehetőséggel.
A tankönyv megjelenése ráirányította a figyelmet a Pénziránytű Alapítvány másik oktatási kezdeményezésére, a középiskolai pedagógusoknak szóló tanár-továbbképzési programra is. Az akkreditált, 30 órás tanfolyam szakszerű támogatást nyújt a nem közgazdász pedagógusok számára a tantárgyaikhoz kapcsolódó, pénzügyi jellegű témák oktatásához. A vártnál nagyobb érdeklődésre tekintettel, az alapítvány bővítette a program keretét, s így augusztus végétől újabb 22 tanfolyamra jelentkezhetnek az érdeklődő tanárok.
Az Iránytű a pénzügyekhez című tankönyv a hétköznapi életből ismert gyakorlati problémák, „esettanulmányok” felől indulva mutatja be a mindennapi pénzügyek és a gazdaság működésének fontosabb összefüggéseit. A tankönyv egy átlagos magyar család életének történetén, döntési helyzetein keresztül jeleníti meg az adott fejezet témáját.
A Pénziránytű Alapítványt 2008-ban hozta létre a Magyar Nemzeti Bank, a Diákhitel Központ és a Magyar Bankszövetség azzal a céllal, hogy a hatóságokkal, civil szervezetekkel és piaci szereplőkkel együttműködve pénzügyi tudatosságot fejlesztő programokat dolgozzon ki és valósítson meg.