Két éve fogadta magához a gyámhatóság hozzájárulásával lányunokáját az a nő, aki idén januárban egy idős embernek fizetség fejében megengedte, hogy a kislánnyal közösüljön.
A Heves megyei főügyész tájékoztatása szerint a nagymama a kamaszlány társaságában felkereste egyik falubelijét, akinek egy csizmát próbált eladni, majd közölte a 74 éves házigazdával, hogy neki mindenképpen pénzre van szüksége, így ha nem kell a csizma, hatezer forintért cserébe hozzájárulását adja ahhoz, hogy a bácsi közösüljön az unokájával.
A lány a megbeszélés alatt a szomszéd szobában tartózkodott. Az egyébként rossz egészségi állapotban lévő férfi elsőre elfogadta ugyan az ajánlatot, de később – mikor tapasztalta, hogy a gyermeklány elutasító vele szemben – elállt az aktustól.

Az ügyeknek legfeljebb tizedére derül fény, hatalmas a látencia
Fotó: 123RF
Szalóki Zoltán főügyész tájékoztatása szerint a járási ügyészség tizennyolcadik életévét be nem töltött, nevelése alatt álló személy sérelmére elkövetett kerítés bűntettével vádolja a nagyszülőt, ugyanakkor a férfival szemben a szexuális cselekményért ellenszolgáltatás nyújtásával elkövetett gyermekprostitúció kihasználásának bűntette miatt folytatott nyomozást megszüntette.
A gyámhatóság röviddel a cselekmény után határozott a kiskorú családba fogadásának megszüntetéséről, és a lányt gyermekotthonban helyezte el. Az ügyészség indokoltnak tartja, hogy amennyiben bírósági tárgyalásra kerül sor, akkor a kislányt telekommunikációs eszköz használatával hallgassák ki.
Megelőzhető az erőszak
A gyermekekkel szembeni erőszak megelőzhető lehet, és az eszközök között szerepet kaphat a bizalom, a tájékoztatás, a segítségnyújtás és a figyelem. A szexuális erőszak és zaklatás számos formát ölthet, helyrehozhatatlan károkat okozva a gyermekek mentális és fizikai egészségében, a következmények pedig még felnőttkorukban is gyötrik, fájdalomban és szégyenben tartják az áldozatokat. Európában minden ötödik gyermek áldozatul esik a szexuális kizsákmányolás, zaklatás valamely formájának. Az európai összesített adatok szerint az esetek legalább 70-80 százalékában nem idegenről van szó: a gyermek ismeri az elkövetőt, a család, barátok, rokonok között kell keresni. A zaklatási ügyeknek legfeljebb tizedére derül fény, így nagyon kevés az adat, közismerten hatalmas a látencia, és nehéz a bizonyítás is. Egyes becslések szerint akár háromszázezer magyar gyerek is találkozhat a szexuális zaklatás, az abúzus valamely formájával, ám mindössze ezer ügyben indult valamilyen eljárás.