Pécs is érdeklődik a gyermekek védelmében létrehozott Hegyvidéki ONvédelem program iránt, amely miatt a XII. kerületi önkormányzat a közelmúltban adatvédelmi kitüntetést vehetett át a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóságtól (NAIH). Pokorni Zoltán, a XII. kerület polgármestere lapunknak elmondta: két-három évvel ezelőtt vetődött fel a program ötlete, amelynek célja a gyerekekre az internethasználatkor leselkedő veszélyek visszaszorítása. Néhány éve ugyanis egyre több új típusú, az online térből érkező gondról számoltak be a tanárok. Az aggályok nyomán több mint ezer gyermek bevonásával iskolai kutatást folytattak, amely számos megdöbbentő eredménnyel járt. Például míg a szülők mindössze hat százaléka gondolja, hogy a gyermeke a neten olyasvalakivel beszél meg találkozót, akit még sosem látott, addig a gyerekek bevallása szerint 21 százalékuk tesz így.
Az is megdöbbentő, hogy míg a szülőknek csak két százaléka sejti vagy tudja, hogy gyermekének szexuális ajánlatot tettek a neten, addig a gyerekek 15 százaléka mondta, hogy történt már vele ilyen – mondta Pokorni Zoltán. Az online visszaélésekre, azok kivédésének módjaira diákok és pedagógusok képzésével, szülői akadémiával, valamint köztéri installációkkal hívják fel az érintettek figyelmét. December elején kezdődött el a kampány következő eleme: a tinédzser korosztályon belüli kortárs mentorképzés – fűzte hozzá Pokorni Zoltán.
Példaértékű az önkormányzat kezdeményezése, amely komplex program a gyermekek védelmében – mondta lapunknak a díj adományozója, Péterfalvi Attila. A NAIH elnöke figyelemre méltónak nevezte kezdeményezést, amely megmutatta: helyben is sokat lehet tenni azért, hogy az érintetteket felkészítsék az internet és a közösségi oldalak használatának veszélyeire.
Médiaértés-oktató központ Debrecenben
Az ország második, a fővároson kívüli első médiaértés-oktató központját adta át tegnap Debrecenben a Nemzeti Média- és Hírközlési hatóság (NMHH) elnöke – írta a Család.hu. Az intézmény avatásán Karas Monika kiemelte: céljuk az, hogy a 9–16 év közötti korosztály már online élete kezdetén kapja meg a szükséges ismereteket. A másik ok, hogy személyes tapasztalatokat gyűjtsenek az ismeretek biztonságos alkalmazásához, illetve hogy tanulhassanak olyan oktatóktól, akiknek az új média környezetéről naprakész a tudásuk – mondta az NMHH elnöke.