A legvadabb pártállami időkbe visszarévedve igyekezett megtalálni új legitimitását a Magyar Nemzet: a választás előtt még a lap fennállásának 80 éves évfordulójára meghirdetett, igen pikáns előadói listát felvonultató egri konferenciát annak ellenére megtartották, hogy Simicska Lajos tulajdonos a kormánybuktatás kudarcát látva kedden bezárta a lapot – írja a Pesti Srácok internetes portál.
A lap stábja egyszerű hallgatóként ült be az időközben zártkörűvé változtatott program nézőterére, a kamera csak akkor került elő, amikor kezdetét vette Szerető Szabolcs volt főszerkesztő-helyettes (a választás előtt kiadott brosúra szerint) sejtelmesen csak “A fordulat eseményei” címmel meghirdetett előadása. Ekkor Huth Gergely, a PestiSrácok főszerkesztője (aki 10 éven át volt Szerető munkatársa a Magyar Nemzetnél) szembesítette volt főnökét a 8 évvel és 4 évvel ezelőtt megírt, a kormánypártokat dicsőítő győzelmi vezércikkeivel, kérdőre vonva a G-nap gátlástalan végrehajtóit, amiért elvették a polgári-jobboldali közönség legfőbb orgánumát és azt egy gyomorforgató bosszúhadjárat szolgálatába állították.
Pethő Sándor forog a sírjában – írták többször azok, akik kritikusan szemlélték a Magyar Nemzet 2015-ös pálfordulását.
Elkoptatott kifejezés, mindazonáltal a néhai lapalapító valószínűleg annak sem örült volna, ha tudja, hogy fia, Pethő Tibor a Kádár-diktatúra egyik futtatott kádere lett. Pedig így volt. Még ha látta volna, hogy rá emlékezve, az ő nevét villogtatva milyen előadói névsorral tartottak konferenciát az ő késői utódai Egerben.

Fotós: youtube
A mai “A Magyar Nemzet nyolcvan éve, nyolcvan év a Magyar Nemzetben” címmel meghirdetett öntömjénezésnek eredetileg az Eszterházy Károly Egyetem adott volna helyet, de a rektor végül – alighanem rápillantva az előadók névsorára – végül úgy döntött, nem mérgezik a diákok lelkét efféle történelemhamisítással. Így végül az egri Kepes Intézet látta vendégül a társaságot.
Az esemény persze örömünnep helyett a néhány exkonzervatív kollégából és indexes, volt népszabis ejtőernyősökből álló szerkesztőség zártkörű önsajnáltatásává vált.
Aminek külön pikantériát adott, hogy a befektetőt kereső szerkesztőség a pártállami Magyar Nemzet legzűrösebb tollforgatóival próbálta megtalálni elveszett identitását.
Két olyan egykori munkatárs is előadást tartott csütörtökön – és itt már a Pesti Srácok az állambiztonsági játszmák feltárásával foglalkozó, A hálózat című történelmi oknyomozó rovatát író Mező Gábor szövegét közli a lap – aki a Kádár-diktatúrában moszkvai, illetve vietnami tudósítóként dolgozott.
Martin Józsefról és Marafkó Lászlóról van szó, aki 1990-ben főszerkesztője, ill. főszerkesztő-helyettese lett a lapnak…
Az ő szerepeltetésük mindent elárul arról, mi történt a magyar sajtóban a „rendszerváltás” idején, de arról is, kikre van szükség 2018-ban egy papíron még mindig konzervatív napilapnál.
Mindketten kollégái voltak a lapalapító Pethő Sándor fiának, néhai Pethő Tibornak, aki a kádári diktatúra egyik kiemelt szerkesztő-kádere és a hírszerzés „József” fedőnevű társadalmi kapcsolata volt.

Pethő Tibor a kádári diktatúra egyik kiemelt szerkesztő-kádere volt
Fotós: MTI
A szinte minden igazán fontos pozíciót elérő Pethő (aki a hírszerzés által felfalt MÚOSZ-nál is a vezetők közé tartozott) jelenlegi tudásunk szerint (azaz így említik az iratokban) társadalmi kapcsolatként („József” fedőnéven) szolgálta a rezsimet, ha kellett, elbeszélgetett a tanulmányozni kívánt német újságíróval egy kellemes ebéd keretében, máskor információt szolgáltatott az akkori Nyugat-Németország egyik Magyarországra küldött kereskedelmi tanácsosáról, egyszóval tette a dolgát.
A teljes cikk elolvasható a Pesti Srácok portálon.