A magyar exportban az unión belül – még Németországot is megelőzve – a legmagasabb a high tech hozzáadott érték – mondta Palkovics László a Szegedi Tudományegyetem Innovációs hét – 2018 című rendezvényén tartott előadásán.
Az e termékek előállításához szükséges struktúrák rendelkezésre állnak a nagyvállalatoknál és a beszállítóknál is, ami cáfolja a felvetéseket, amelyek szerint „összeszerelő országgá” váltunk volna – jelentette ki a politikus.
Azt mondta: a multinacionális cégek egyre nagyobb mértékben helyeznek Magyarországra kutatási tevékenységet, erre a tudásra lehet építeni. A kormány feladata e nagyvállalatok összekapcsolása a hazai kis- és közepes vállalkozásokkal és egyetemekkel.
A következő uniós költségvetési ciklusban az innováció első helyen szerepel a legfontosabb feladatok között, lényegesen növekednek majd az erre a célra jutó források. Ezek hasznosításához erős hazai és nemzetközi együttműködésre lesz szükség – hangsúlyozta a politikus.
Palkovics László szerint meg kell határozni, hogy az ország miben erős, és fókuszálni kell a források felhasználását, ugyanakkor nem szabad elfelejteni a kisebb területek finanszírozását sem.
A miniszterjelölt feladatként említette az oktatói-kutatói jövedelmek rendezését. Az erre vonatkozó előterjesztés újra a kormány elé kerül – tette hozzá.
Kitért arra is, hogy a kutatás-fejlesztési folyamatot az egyetemek köré kell építeni.
A Szegeden az ELI-ALPS lézeres kutatóközpont szomszédságában épülő tudományos-innovációs park koncepciója más városokban – Pécsett, Zalaegerszegen, Győrben, Debrecenben és Miskolcon – is alkalmazható – mondta Palkovics László, hozzátéve, az elképzelés egyaránt épít az ott működő egyetemekre, igényli az innovatív vállalkozások részvételét, valamint az induláshoz az állam támogatását.