Műszerfejlesztésre, épületrekonstrukcióra és a betegek ellátáskomfortját javító beruházásokra pályázhatnak a szakrendelők fenntartói az Emberi erőforrás fejlesztési operatív programban (EFOP) meghirdetett pályázatra május 26-ig. Schanda Tamás európai uniós fejlesztéspolitikáért felelős államtitkár közölte: az elnyerhető összeg pályázatonként maximum háromszázmillió forint vissza nem térítendő támogatás.
Az egészségügyért felelős államtitkár jelezte: a pályázat célja, hogy a betegek minél kevesebb időt töltsenek kórházban, és lehetőség szerint a lakóhelyükhöz legközelebbi háziorvosi vagy járóbeteg-ellátásban gyógyuljanak. Ónodi-Szűcs Zoltán azt mondta: a kórházi „túlápolás” visszaszorítása érdekében terveik szerint csökkentik a finanszírozott kórházi ápolási napok számát.

Rekonstrukcióra és komfortjavító beruházásokra pályázhatnak az intézmények
Lehoczky Péter, a Járóbeteg Szakellátási Szövetség elnöke lapunknak elmondta: a rendelőkben évente körülbelül hetvenmillió orvos-beteg találkozás történik, a járóbeteg-ellátásban összességében negyvenezernél is többen dolgoznak. A rendelők 75 százaléka kórházakhoz integrált intézményként működik, ma már mindössze 92 önálló önkormányzati szakrendelő van az országban. Ez utóbbiak igen sokat profitálhatnak az uniós pályázatból, mert náluk az átlagosnál is nagyobb problémát jelent az eszköz- és az orvoshiány. Emiatt, valamint mert az egészségbiztosítási kassza év végi maradványából arányosan kevesebbet kaptak a nem önálló rendelőknél, alulfinanszírozottságuk fokozódott.
A fejlesztések mellett ezért a szövetség szerint a finanszírozást is növelni kell a teljes járóbeteg-ellátásban, különben a jelenlegi ellátási színvonal sem tartható, és egyre hosszabbak lesznek a betegfogadási listák. Emiatt egyre inkább teret nyernek a magánszolgáltatók, amelyeket ráadásul a tehetősebb és kevésbé beteg népesség vesz igénybe, míg a nehezebb esetek az állami szférára maradnak.