A GDP-adatok függvényében 2018 januárjától 5 százalékra csökkenhet az internet áfája – jelentette be Orbán Viktor a Műegyetemen tartott, a Jövő autói című konferencián tegnap. A miniszterelnök emlékeztetett: a kormány előtt egy olyan előterjesztés van, amely szerint jövőre az általános forgalmi adót az internetszolgáltatásoknál 27 százalékról 18 százalékra csökkentenék.
Információink szerint a kabinet minden eddiginél kedvezményesebb internet-előfizetési lehetőséget kíván biztosítani azoknak, akik eddig anyagi okokból nem tudtak hozzáférni a szolgáltatáshoz. A kormány egy kedvezményes alapcsomaggal kívánja bővíteni az internethasználók körét, ezért január 1-jétől bevezeti a Digitális jólét alapcsomagot. Úgy tudjuk, az intézkedés nyomán valamennyi magyarországi – akár vezetékes, akár mobil internet-hozzáférést biztosító – szolgáltató kínálatában megjelenik egy minden eddiginél kedvezőbb árú alapcsomag.
A Digitális jólét alapcsomag árát az adott szolgáltató maga határozza meg, tehát megmarad a verseny a cégek között. Ugyanakkor a díjakat úgy kell kialakítani, hogy minden esetben a Digitális jólét alapcsomag legyen a legolcsóbb az előfizetési lehetőségek közül. A részletekről még folynak az egyeztetések a kormány és a szolgáltatók között, de várhatóan a megállapodás része lesz, hogy az alapcsomagnak legalább 15 százalékkal olcsóbbnak kell lennie a szolgáltató kínálatában már szereplő legkedvezőbb internet-előfizetési díjnál. Az alapcsomag igénybevételének az lesz a feltétele, hogy a felhasználó a megelőző egy évben ne rendelkezzen internet-előfizetéssel, vezetékes internet esetén az adott lakcímen legalább egy éve ne legyen megrendelés. Ezzel azt kívánják elérni, hogy valóban azok éljenek a lehetőséggel, akiknek még nincs internet-előfizetésük.
Úgy tudjuk, az alapcsomag alapesetben legfeljebb két évig jár majd, ha azonban a szolgáltató meg akarja hosszabbítani, lesz rá lehetősége. Az állam úgy fog lehetőséget teremteni a Digitális jólét alapcsomag két évnél hosszabb igénybevételére, hogy ha az előfizető részt vesz az ingyenes, digitális kompetenciákat fejlesztő képzésen – amelyeket várhatóan az eMagyarország Pontok, s képzőintézmények nyújtanak majd –, akkor további egy évig élhet az alapcsomag biztosította kedvezményes internetezés lehetőségével. A kormány ezeket a képzéseket uniós programok részeként kívánja finanszírozni.
Értesülésünk szerint a Digitális jólét program részeként elkészült és már a Nemzetgazdasági Minisztérium asztalán fekszik az a javaslat, amely a hazai startup cégek támogatására irányul. Eszerint az állam jelentős adókedvezménnyel kívánja ösztönözni a startupokba történő befektetéseket. Úgy tudjuk, az úgynevezett üzleti angyalok a személyi jövedelemadójuk adóalapját a startupokra fordított befektetéseik 50 százalékával csökkenthetnék. Az intézkedést már a 2017-es adótörvények lehetővé tehetik, legkésőbb azonban 2018-tól léphet életbe a javasolt megoldás.
Mint ismert, a Digitális jólét programnak köszönhetően Európában elsőként minden magyar háztartásban elérhető lesz a „szupergyors” vezetékes internet. Ezzel párhuzamosan 2018 végéig minden köz-, valamint felsőoktatási intézményben, könyvtárban, közművelődési és gyermekvédelmi intézményben lesz széles sávú wifi.