Kezdetben még 11 embert gyanúsítottak, de végül csak 5 ellen emelt vádat a Fővárosi Főügyészség a Buda-Cash-ügyben; ha bűnösnek találják őket, akár 25 évet is kaphatnak – jelentette be tegnapi sajtótájékoztatóján a fővárosi főügyész. Ibolya Tibor elmondta: hat gyanúsított ellen bizonyítottság hiányában szüntették meg a nyomozást. A 115 milliárdos károkozás miatt indult eljárás vádiratának lényege, hogy az öt vádlott – akik mindannyian a brókerház tulajdonosai – 2007-től olyan bűnszervezetet hoztak létre, amelyben részben a sajátjukként bántak az ügyfelek befektetéseivel, értékpapírjaival, részben pedig egyszerűen ellopták azokat. Ibolya Tibor szerint kezdetben a csődöt akarták elkerülni, később azonban az ügyfelek befektetéseit már nemcsak a veszteségek leplezésére használták fel, hanem az ügyfélpénz egy részét különböző offshore cégekbe menekítették.
A Fővárosi Főügyészség vádirata három vádpontot tartalmaz. Az elsőben az szerepel, hogy a vádlottak 2007 áprilisától 2014 májusáig az ügyfelek pénzéből rendszeresen vásároltak tőzsdén forgalmazott értékpapírokat anélkül, hogy az ügyfelek erre megbízást adtak volna.

Eredetileg még tizenegy ember ellnen indult büntetőeéjárás
Ezeket az értékpapírokat azért vették, hogy az ügyfelek korábban jogtalanul eladott részvényeit átmenetileg pótolják. Ebben az időszakban összesen több mint 40,2 milliárd forintnyi ügyfélvagyonnal rendelkeztek sajátjukként.
A második vádpont szerint Varga Péter vezérigazgató-helyettes (aki az ügy elsőrendű vádlottja) 2008 áprilisa és 2014 májusa között összesen mintegy 9,2 milliárd forintot utaltatott át a Buda-Cash Brókerház kezelésében lévő vagyonból különböző offshore cégek számlájára.
A harmadik vádpont már a Dél-Dunántúli Regionális Bankcsoporthoz (DRB) kötődik. A vádlottak 2007-ben úgy döntöttek: az akkor már több tízmilliárdos hiányt úgy pótolják, hogy megszerzik a DRB-bankcsoport takarékszövetkezeteit, és az ottani betétesek pénzét forgatják vissza. Arra sikerült rábírniuk a takarékszövetkezeteket, hogy vásároljanak állampapírokat a Buda-Cash Brókerházon keresztül. Összesen több mint 66 milliárd forinttal károsították meg a DRB-csoportot.
Ibolya Tibor azt is elmondta, hogy a 115 milliárd forintból 68 milliárdnyi vagyont vettek zár alá, aminek nagy részét kiadták a felszámolónak, hogy kifizethesse a károsultakat. Jelenleg még 2 milliárd forintnyi vagyon van zár alatt, köztük ingatlanok, üzletrészek, számlapénzek és különböző ingóságok és ékszerek. A fennmaradó több mint 40 milliárd forintról egyelőre semmit sem tudni.
A főügyész hangsúlyozta, hogy a Buda-Cash-ügyben még nem zárult le minden eljárás. Elkülönítve nyomoznak többek között egy olyan, pénzmosás gyanúját keltő ügyben, amelyben a brókerház igazgatósági tagjai offshore cégek nevére nyitottak külföldi bankszámlákat. Ezenkívül folyamatban van még egy eljárás, abban a Mátrafűtőber Kft. üzletrészeinek adásvételét vizsgálják, mert a gyanú szerint csalás és sikkasztás történt.