Egy nemrégiben született kormányrendelet szerint az Emberi erőforrás-fejlesztési operatív program (EFOP) egyik projektjének részeként 4,4 milliárd forintot biztosít a kormány az ápolótanulók részére pályaválasztást támogató ösztöndíjas program létrehozására. A projekt célja az egészségügyi pályát, a szakdolgozói munkakört választó fiatalok számának növelése, valamint a szakdolgozói munkakör népszerűsítése, ezáltal hosszabb távon a humánerőforrás-hiány csökkentése – áll az indoklásban.
Mint a tárcánál elmondták, a programon még dolgoznak, így részletekkel nem tudtak szolgálni. Az ösztöndíjrendszer kialakításában ugyanakkor a tervek szerint aktívan részt vesz majd a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara (MESZK), amelynek elnöke, Balogh Zoltán lapunknak úgy nyilatkozott: egyrészt a szakgimnáziumokban tanulók számára dolgoznának ki egy ösztöndíjrendszert, hogy növeljék az érdeklődést a pálya iránt, másrészt a munka melletti át- vagy továbbképzésekhez adnának támogatást.
De várhatóan egyes, kevésbé felkapott főiskolai szakirányoknál is érdemes bevezetni az ösztöndíjat, amilyen az ápoló vagy a védőnő, mert az ilyen, felsőfokú végzettségű szakemberekből is komoly hiány mutatkozik, miközben a gyógytornász vagy a dietetikus szakokon 4-6-szoros a túljelentkezés, így lényegesen kevésbé gond az utánpótlás. A felnőtt ápolók létszáma legalább 6-8 ezerrel kevesebb, mint amennyi szakembert jelen pillanatban foglalkoztatni tudnának.

A projekt céljai között szerepel az is, hogy felkeltsék az érdeklődést az ápolói munkakör iránt
Nemzetközi összehasonlításban, az OECD-országokhoz képest pedig – mint Balogh Zoltán elmondta – a legutóbbi, 2014-es adatok alapján összességében a szükségesnél 26 ezer ápolóval kevesebb dolgozott a magyar egészségügyben. A következő 10-15 évben további 25-27 ezer szakember éri el a nyugdíjkorhatárt, de sokan azt sem fogják megvárni, mivel többségük nő, és 40 év szolgálati idővel nyugdíjba mehetnek. Így hamarosan nemcsak súlyos, de aggasztó is lesz az ápolóhiány – fogalmazott a MESZK elnöke. Hiszen jelenleg évente kétszer annyi szakember megy nyugdíjba, hagyja el a pályát, vagy megy külföldre, mint amennyi végez.
Ezt a tendenciát jó eséllyel lassítani fogja, hogy a júniusi ágazati bérmegállapodás alapján a következő években jelentős mértékben emelkedik majd az ápolók, asszisztensek fizetése. De hosszú távon csak az jelenthet megnyugtató megoldást, ha a jelenleginél több fiatalt képzünk, márpedig ehhez az kell, hogy akár az ösztöndíjrendszerrel is vonzóbbá tesszük az ápolói hivatást – vélte Balogh Zoltán.
Az elnök – aki a Semmelweis Egyetemen ápolókat oktat – hozzátette: jelenleg eleve úgy érkeznek hozzájuk a fiatalok, hogy olyan szakot választanak, amelynek elvégzése után azonnal el tudnak helyezkedni külföldön.