Megint előhúzta a balliberális média a tanárhiány kártyát annak ellenére, hogy a Klebelsberg Központ már a tanév elején kimerítő választ adott a felmerülő kérdésekre.
Most a Szülői Hang Közösség kérdezett meg két hónap alatt ötezer szülőt arról, hogy szerintük van-e tanárhiány. A válaszadók 45 százaléka szerint van, majdnem ugyanennyi szülő szerint viszont nem érzékelhető a probléma. Tehát a kutatásból is kiderül, hogy a szülők is bizonytalanok a bonyolult oktatáspolitikai kérdés megítélésében.

Egy kezdő tanár ma 203 ezer forintot keres, ami 73 ezer forinttal magasabb, mint négy éve volt
Fotó: Havran Zoltán
A Klebelsberg Központ kérdésünkre kifejtette, hogy a sajtóhírekkel ellentétben nincs szó országos pedagógushiányról. Mint mondták, a jogszabályokban meghatározott nyilvántartás alapján a tankerületi központok által fenntartott intézményekben a betöltetlen álláshelyek száma a fluktuáció által befolyásoltan egy-két százalék között mozog.
Ismertetésük szerint a tankerületi központok minden esetben biztosítják a feladatok ellátását, ahol betöltetlen álláshely van, ott ezt fizetett túlórákkal, óraadói megbízásokkal oldják meg.
Magyarországon továbbra is az OECD-átlag alatti az egy pedagógusra jutó gyermekek száma, ráadásul a tankerületi központok fenntartásában működő intézményekben a 2017–2018-as tanévhez képest összességében a szep-tember 15-i állapot alapján ezerkétszáz fővel több a pedagógus munkakörben foglalkoztatottak száma.
A balliberális kormányok 2010 előtt mindent megtettek, hogy elvegyék a fiatalok kedvét a pedagóguspályától: több ezer pedagógust tettek utcára, és megalázóan alacsony béreket fizettek nekik.
Ma azonban a pedagóguspálya egyre vonzóbb, az 50 százalékos pedagógusbér-emelés és a pedagógushallgatói ösztöndíjak hatására 30 százalékkal nőtt az érintett hallgatók száma.
Egy pályakezdő – egyetemi végzettséggel rendelkező – pedagógus négy éve 130 ezer forintot keresett, ma 203 ezer forintot, ami 73 ezer forinttal magasabb összeg. Egy húsz éve dolgozó – egyetemi végzettséggel rendelkező – pedagógus a béremelés előtt 173 ezer forintot keresett, ma ennek csaknem a dupláját, 335 ezer forintot.
– A probléma megelőzésére hosszú távon megvannak a szükséges oktatáspolitikai válaszok – hangsúlyozta a Klebelsberg Központ. Hozzátették: mind ők, mind a tankerületi központok a továbbiakban is mindent megtesznek annak érdekében, hogy minél több, a pálya iránt elkötelezett fiatal válassza a pedagógusi hivatást.
Ismertetésük szerint a köznevelési rendszer pedagógusellátottságát erősíti a Klebelsberg Képzési Ösztöndíj Program, amelynek célja a pedagógus-utánpótlás biztosítása. Mint mondták, a résztvevők számára az oklevél megszerzését követően a végzettségüknek és szakképzettségüknek megfelelő álláshely biztosított.
A Klebelsberg képzési ösztöndíjprogramban való részvétel feltétele a jó tanulmányi eredmény, valamint a hallgatóknak vállalniuk kell, hogy a diploma megszerzése után legalább annyi időt töltenek a pályán, mint amennyi ideig igénybe vették az ösztöndíjat. A sikeresen pályázók félévente 125–375 ezer forint támogatást kapnak.
A Klebelsberg-ösztöndíjprogramot a tavalyi tanévtől kiterjesztették a gyógypedagógusokra is, és ezzel párhuzamosan a Debreceni és a Nyíregyházi Egyetemen is elindult a gyógypedagógus-képzés.