Bár közel áll a kormány és a pedagógusok sztrájkbizottsága ahhoz, hogy megállapodjon a szakszervezetek 25 pontban megfogalmazott követeléseiről, a hétfői tárgyaláson nem sikerült dűlőre jutni a vitatott kérdésekben, így megkezdik az április 20-i országos pedagógussztrájk előkészítését – jelentette be Galló Istvánné tegnapi sajtótájékoztatóján. A Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke közölte: döntésükről tájékoztatták Orbán Viktor miniszterelnököt, a következő hét napban pedig további tárgyalásokat folytatnak az Emberi Erőforrások Minisztériumával a sztrájktörvény alapján.
A sztrájkbizottság – vagyis a PSZ, a Magyar Közoktatási és Szakképzési Szakszervezet, valamint az Oktatási Vezetők Szakszervezete – követelései közt szerepel az állami intézményfenntartó központ átszervezése és feladatainak meghatározása, amit szerintük úgy kell megoldani, hogy biztosított legyen az intézmények szakmai, gazdasági és munkáltatói önállósága. Követelik azt is, hogy a pedagógusok kötelező óraszámát heti 22 órában határozzák meg, továbbá, hogy a nevelő-oktató munkát közvetlenül segítők részesüljenek havi rendszeres, keresetükön felüli többletjuttatásban, függetlenül attól, hogy milyen intézménytípusban dolgoznak. Ezenkívül a szakszervezetek szerint meg kell teremteni annak feltételeit, hogy az intézményvezető a minőségi munkavégzésért járó keresetkiegészítéssel ismerhesse el az átlagon felül teljesítőket.

Az oktatási államtitkár (balra) szerint egyes témakörökben közeledtek az álláspontok
Galló Istvánné hangsúlyozta: a tárcával folytatott mintegy hétórás tárgyalás mindenképpen fordulópontnak bizonyult, mivel „legalább 20 pont esetében közeli a megállapodás”. Ugyanakkor a kormány a tankönyvpiacot továbbra sem kívánja „feloldani”, és bár történt elmozdulás a tanulók terhelésének kérdésében, nem fogadták el azt a javaslatukat, hogy a mindennapos testnevelés heti három órára csökkenjen, a tárca pedig nem támogatja a hit- és erkölcstan fakultatív formában történő oktatását.
A sztrájk megszervezéséről és a menetéről már tegnap kiküldték a teljes forgatókönyvet az intézményeknek. A még elégséges szolgáltatásokról Galló Istvánné elmondta, minden tankerületnél egy intézményt kell kijelölni, ahol vigyáznak majd a tanulókra; nekik az étkezést is biztosítani kell. A felügyeletet azok látják majd el, akik nem vesznek részt a sztrájkban, szerinte „ilyenek biztosan lesznek”.
A sztrájkbizottság a Tanítanék Mozgalom április 15-re meghirdetett akciója miatt – amikor a civilek újabb polgári engedetlenséggel készülnek – a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetével (PDSZ), a mozgalommal és a civil szervezetekkel egyeztetést tervez. Galló Istvánné problémásnak nevezte ugyanis, hogy azon a napon van az első osztályosok beíratása, április 16-án pedig a holokauszt-emléknap, ami szombatra esik, tehát valószínűleg előző nap tartják meg a megemlékezéseket.
Palkovics László a hétfői tárgyalásról elmondta: közeledtek az álláspontok a minősítési rendszer átalakítása és a nyugdíj előtt álló pedagógusok foglalkoztatása ügyében, és a tanulók terhelésének hosszú távú csökkentésével kapcsolatban már csak a részletek kérdésesek. Az oktatási államtitkár lát esélyt arra is, hogy előrelépjenek az új intézményfenntartó rendszer működésének alapelveit illetően, és megoldás születhet az oktatást segítő dolgozók jövedelmi helyzetének rendezésével összefüggésében is. Közölte azt is: megegyeztek abban, hogy létrehoznak egy rendszeresen ülésező egyeztető fórumot, és folytatják a tárgyalásokat a sztrájkbizottsággal a vitatott kérdésekről és az esetleges munkabeszüntetés feltételeiről.
A Köznevelési Kerekasztal tegnapi munkájával kapcsolatban Palkovics László elmondta: az ülés déltől átalakult volna sztrájktárgyalási egyeztetéssé a PDSZ részvételével, amely azonban nem tartotta elfogadhatónak a helyszínt. A szakszervezet ezt azzal indokolta, hogy a kerekasztal keretében történő sztrájkegyeztetés sérti a sztrájktörvényt és a munka törvénykönyvét.
A hónap közepéig döntenek a Klikről
A kormány két héten belül dönt az új állami iskolafenntartó rendszer struktúrájáról – hangzott el egy tegnapi háttérbeszélgetésen. Mint ismert, múlt héten Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere bejelentette, hogy a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) helyett körülbelül hatvan önálló szakmai és gazdasági vezetővel rendelkező szervezet jöhet létre, és egy központi irányító szervezet végzi a stratégiai tervezést. Mihelyt megszületik a kormánydöntés, megkezdődhet a vezetők kiválasztása, ám az még nem dőlt el, hogy a központi egységet ki vezeti majd. Az új rendszerben az igazgatók a munkaszerződés aláírásán és a felmentésen kívül minden más jogkört visszakapnak. (Sz. L.)